Bu bir skandal

Diş Tabipleri Odası Başkanı Özant, Dr. Burhan Nalbantoğlu’nun Karantina Hastanesi olmasını eleştirdi

Bu bir skandal
banner432

Kıbrıs Türk Diş Tabipleri Odası, Covid-19 salgınına yönelik olarak hükümet tarafından önlemler alınmış olsa da, birçok önlemde ve özellikle uygulamada geç kalındığını savundu.
Yazılı açıklamasında, krize liderlik yapması gereken Sağlık Bakanlığı’nın tam organize olamadığını, yetersiz tedbirlerle büyük bir kargaşa içerisinde olduğunu savunan Oda Başkanı Ahmet Özant, “Halka ‘panik yapmayın’ diyen kurum kendi içinde büyük bir panik havasıyla krizi yönetmeye çalışıyor” dedi.
Özant, “Biz Kıbrıs Türk Diş Tabipleri Odası olarak, Sağlık Bakanlığını toplum ve sağlık çalışanları olarak  uyarıyoruz. Lütfen toparlanın yardım alın ve krize liderlik yapın. Biz size her türlü yardıma hazır olduğumuz gibi gerektiğinde uyarılarımızı da yapmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.
Özant, Bakanlar Kurulu’nun Covid-19 tedbirleri ile ilgili ilk açıklamalarında Karantina Hastanesi  olarak Mağusa Devlet Hastanesinin kullanılacağının açıklandığını ancak birkaç gün sonra yapılan toplantıda ise “sağlık örgütlerinin tüm uyarılarına rağmen ve Bakanlar Kurulu kararı hiçe sayılarak” Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesinin Karantina Hastanesi olması yönünde karar alındığını belirtti.
Özant, “Bu bir skandaldır. Bu uygulamayla, Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesinde tedavi gören, Diyaliz hastaları, Yeni doğan ünitesinde bebekler, onkoloji hastaları ve yoğun bakım hastaları, tedavileri devam etmek zorunda olan diğer kronik hastalar riske atıldı. Sağlık Meslek Örgütleri olarak bizler Nalbantoğlu’nun Karantina Hastanesi yapılması konusunda ısrarcı olunacaksa mutlaka orda bulunan yatılı hastaların acilen bir hastane bulunup önceden boşaltılması gerektiği konusunda hemfikirdik. Ancak bu yapılmadı” dedi.
Özant, Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nin Pandemi Hastanesi olarak ilan edildiğini ve önceki akşam Burhan Nalbanoğlu Devlet Hastanesinde yatılı tedavi gören Covid 19 dışındaki hastaların telaşla taşınmasına başlandığını savundu.
Özant şunları kaydetti:
“Şu anda Kamuda çalışan hekimlerimiz hastalara sadece reçete yazabilmektedirler. Bakanlık bir an önce gerekli ekipmanları sağlamalı ve gerçekten ihtiyaç duyan Acil Diş hastalarına tedavi hizmetlerinin verilmesini hem kamuda hem özelde sağlamalıdır.
Bu zor günlerde el ele vererek bilgi paylaşımıyla ve de ortak akılla kararlar almamız gerekirken maalesef Sağlık Bakanlığı kendi içinde bir biriyle kavga eden bir kurum görüntüsü sergilemiştir. Sağlık Bakanlığı ve Hastane yönetimleriyle yaşanan kopukluk ise olaya tuz biber ekmiş, karar alma mekanizmalarını daha da zora sokmuştur. Cumhurbaşkanlığından yapılan yardım çağrıları da karşılıksız kalmıştır”.
 

Diyalog Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER