banner493

Bu son uyarı

Cezaevi önünde eylem yapan KTAMS ve Kamusen, gardiyan eksikliğinin giderilmesi için İçişleri bakanlığına çağrı yaptı:

Bu son uyarı
banner432

Rahme ÇİFTÇİOĞLU
Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS) ve Kıbrıs Türk Kamu Görevlileri Sendikası (KAMUSEN), gardiyanların “Anayasa’ya aykırı şekilde” fazla çalıştırıldığını, çalışanların iki aydır ek mesai ücretlerini de alamadığını” belirtti.
Sendikalar, “Talebimiz çağdaş koşullarda cezaevi ve personel eksikliğinin giderilmesidir…Bu son uyarımızdır” diyerek Merkezi Cezaevi önünden İçişleri Bakanlığı’na seslendi.
KTAMS Başkanı Güven Bengihan ve KAMUSEN Başkanı Metin Atan, üyelerinin taleplerini dile getirmek üzere dün Merkezi Cezaevi önünde açıklama yaptı. 
175 kişilik cezaevinde 555 kişi bulunduğunu söyleyen sendika başkanları, yasaya göre 283 olması gerek gardiyan sayısının 223 olduğunu, bu nedenle gardiyanların mesai saatinin iki katı fazla ve Anayasaya aykırı şekilde çalıştırıldığını savundu. 
Gardiyanların haziran ve temmuz ayı ek mesai ücretlerini de alamadığını belirten sendika başkanları, personel eksikliğine ve cezaevindeki olumsuz koşullarına rağmen gardiyanların özveriyle çalıştığını belirtti.
KTAMS Başkanı Güven Bengihan, İçişleri Bakanlığı’nı Merkezi Cezaevi’ndeki sorunlara duyarsız kalmakla suçladı.
Uyarılarına ve işbirliği çağrılarına olumlu yanıt almadıklarını belirten Bengihan, “Kapının önüne çıkmamızı bekliyorlar. Sanki bir lütuf verecekler… Biz hakkımızı istiyoruz ve bu son uyarımızdır” dedi.
KAMUSEN Başkanı Metin Atan, bu açıklamanın bir uyarı niteliğinde olduğunu kaydederek, ‘Ben yaparım olur’ mantığı ile bu iş yürümez. Bakanlıklar arasındaki uyum sorunu çalışanları değil, sizi bağlar biz bu insanların arkasındayız ve angarya çalıştırmalarına izin vermeyeceğiz” dedi. 

banner512
YORUM EKLE
banner502
SIRADAKİ HABER

banner456

banner459

banner472

banner460