banner564
banner556

Çağa Ayak Uydurulacak

Nazım Çavuşoğlu, elektronikleşmenin önemine dikkat çekerek, teknolojinin eğitime dahil edeceklerini söyledi

banner611
Çağa Ayak Uydurulacak
banner598
banner616

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Nazım Çavuşoğlu, çağdaş teknolojiyi eğitime ve Kıbrıs Türk insanının hayatına daha etkin bir şekilde sokmak kararında olduklarını vurguladı.
UBP’den verilen bilgiye göre, TV Güneş’te “Parantez” programında soruları yanıtlayan Çavuşoğlu, Türkiye’de okullarda uygulanan Fatih projesinin benzeri bir projeyi 2010 yılında ülkeye kazandıran ismin kendisi olduğunu ancak bu projeyi hedefledikleri süratte devam ettiremediklerini söyledi. Çavuşoğlu “O dönemde proje çerçevesinde okullara akıllı tahta konulup öğrencilere tablet verilecekti, akıllı tahtalar geldi ve bazı okullar kullanıyor, şu anda yürüdüğümüz yolculuk tamamen teknolojiyi insanımızın hayatına sokma hedefi” dedi.

Üzerine bir şey konulmamış
Nazım Çavuşoğlu, elektronikleşmenin önemine dikkat çekerek, Bakanlık bünyesinde “MEB TV” olduğunu, hedeflerinin tam gün eğitimi bu kanal üzerinden insanların ulaşmasını sağlamak olduğunu ancak bu çalışmanın üzerine, geçen sürede bir şey konulmadığını kaydetti.
Bu teknolojiden öğrencilerin iyi bir şekilde faydalanacağına vurgu yapan Çavuşoğlu, öğrencilerin, okullarda örgün eğitimlerde derslerini göreceklerini, anlamadıkları konuyu bant kaydından takip edebileceklerini, tam gün eğitimin belki de elektronik ortamda sağlanabileceğini kaydetti.

Dünya sıralamasında çok kötü yerlerde değiliz
Ülkedeki çalışma hayatıyla ilgili değerlendirmede bulunan Çavuşoğlu, gelinen noktada mutsuz olacak bir durumun olmadığını belirterek “Maaş anlamında dünya sıralamasında en üstte olmasak da en altta da değiliz.” şeklinde konuştu.

En ciddi sorunlardan biri giderler
Giderlerin en ciddi sorunlardan biri olduğunun altını çizen Çavuşoğlu, “Anayasaya göre öğrenciler bedava eğitim alır ama bakıyorsunuz ki çocuğun yetişebilmesi için yürünen yolculukta eğitimin özel ders giderleri, dershane, okullardaki bağış giderleri derken, bir bakıyorsunuz bedava hizmet paraya dönüyor. Sağlığa bakınca o da aynı. Devlet vatandaşına ciddi sağlık imkânı sağlıyor ancak ailelerin giderleri yüksek olduğu için ekonomik sıkıntılar doğuyor” dedi.

Denklik sorunu yok
Üniversitelerde denklik sorunu olduğu yönündeki söylemleri de değerlendiren Çavuşoğlu, denklik sorunu olmadığını, KKTC üniversitelerine direkt olarak ÖSYM’den gelen öğrencilerin böyle bir sorunla karşılaşmadığını, sıkıntı yaşayanların ise Ada’ya okumaya gelip alâkasız bölümlere yatay geçiş yapmaya çalışanların yaşadığını kaydetti. Çavuşoğlu, bununla mücadele başlattıklarının altını çizerek, sıkıntı olarak görülen bazı başlıkların konuşulması için öğrenimden sorumlu yöneticinin Ankara’ya gittiğini, prensipte el sıkıştıklarını ve bu hafta imza atmayı hedeflediklerini söyledi.

Finansı sağlarsak ülkeye yayma hedefindeyiz
Geçen hafta yapılan Ankara ziyareti ile ilgili de Çavuşoğlu, Eğitim ve Kültür Bakanları ile ayrı ayrı görüştüğünü, eğitimde iş birliği için ciddi görüşmeler yaptıklarını kaydetti.
Tam gün eğitim ile ilgili değerlendirmede bulunan Çavuşoğlu, tam gün eğitimin uygulanması için finansının sağlanmasının şart olduğunu kaydederek sözlerine şu şekilde devam etti; “Her tür okulda pilot uygulama istiyoruz. Finansmana ihtiyaç var. Eğer finans hemen sağlanırsa bu yıldan geçmek istiyoruz. Geçersek, gelecekte ülkeye yayma anlamında da devam edecektir.”

KHYD heyetini kabul etti
Bu arada Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Raziye Kocaismail başkanlığındaki Kanser Hastalarına Yardım Derneği (KHYD) heyetini kabul etti. 
Bakanlıktan verilen bilgiye göre, KHYD Başkanı Raziye Kocaismail kabulde yaptığı konuşmada, amaçlarının KKTC’de kanser hastalığına karşı farkındalığı ve duyarlılığı arttırmak olduğunu belirterek, kansere karşı bilincin ilkokul ve ortaokuldan başlaması gerektiğine dikkat çekti.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner582

banner471

banner581

banner473