Çalışmalar sürüyor

Özersay, hükümetin kapalı Maraş’ın açılması yönündeki politikasının aynı kararlılıkla devam ettiğini belirtti

Çalışmalar sürüyor

 Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, hükümetin kapalı Maraş’ın açılması yönündeki politikasının aynı kararlılıkla devam ettiğini ve çalışmaların sürdüğünü açıkladı.

Özersay,  Kapalı Maraş Envanter Komisyonu’nun dün yeniden toplandığını ve geçen süre zarfında Kapalı Maraş içerisinde çeşitli uzmanların yaptığı çalışmaları ve gelinen aşamayı gözden geçirdiklerini belirtti.  Bakan Özersay, yaptığı yazılı açıklamada, Kıbrıs Rum tarafının bu politikayı önlemek için Birleşmiş Miletler (BM)  düzeyinde yaptığı girişimleri dengeleyecek karşı adımlar attıklarını ve proaktif bir diplomasi ile tüm ilgili muhataplara bu politikanın haklılığını anlattıklarını vurguladı.
Özersay yaptığı açıklamada “Eski eserler, kiliseler, taşınır mallar, elektrik hatları ve binaların durumuna ilişkin olarak Kapalı Maraş içerisinde farklı uzman grupların yerinde tespitleri ve raporlamaları tamamlanmaya başlandı. Haftaya Bakanlar Kurulu’nda bu konularla ilgili bazı hususları ele alacağız” ifadesini kullandı.

“Birleşmiş Milletlere mektup gönderdik”
Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Özersay Rum tarafının BM Güvenlik Konseyi nezdinde yaptığı girişimlere karşı diplomatik girişimlerde bulunduklarını ve Rum tarafının göndermiş olduğu Maraş mektubuna cevaben bir mektubu Birleşmiş Milletler’e gönderdiklerini de açıkladı. 

Diyalog Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER