Çözüm çabasına destek

Ali Kansu, Rum tarafına dost elini uzatmasından dolayı ilk ödülü Cumhurbaşkanı Eroğlu’na vermeyi kararlaştırdıklarını ifade etti

Çözüm çabasına destek
Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu dün, Dostluk Derneği’nden bir heyeti kabul etti. Cumhurbaşkanlığı’nda saat 10:00’da gerçekleştirilen kabulde konuşan Dostluk Derneği Başkanı Ali Kansu, iki yıl önce kurdukları derneğin her yıl bir kişiye dostluk ödülü verme kararı aldığını ve ilk ödülü bu yıl Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’na vermek istediklerini kaydetti.
Kansu, ilk ödülü, Rum tarafının isteksizliğine ve KKTC’ye yıllardır uygulanan ambargolara rağmen bir çözüm için uğraş vermesinden ve Rum tarafına dost elini uzatmasından dolayı Cumhurbaşkanı Eroğlu’na vermeyi kararlaştırdıklarını ifade etti.
Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu da konuşmasında, ilk dostluk ödülünü kendisine layık görmelerinden dolayı dernek yönetim kuruluna teşekkür ederek, dostluk kurabilmenin önemine işaret etti ve insanoğlunun hayatta olduğu sürece gerçek dostlara ihtiyaç duyduğunu kaydetti.
Dostluk anlayışının, bir dostluğun ömür boyu devam etmesi şeklinde olduğunu ifade eden Eroğlu, “Komşularımızla da dostça bir anlaşma arayışı içerisindeyiz. Bir birimizin haklarına saygı duyarak, bir birimizin aynı toprağın insanı olduğumuz ve aynı topraklarda yaşamak durumunda olduğumuz inanç ve bilinciyle bir anlaşma arayışı içerisindeyiz” diye konuştu.
Konuşmaların ardından Eroğlu’na “Dostluk Ödülü” takdim edildi.

STFA Holding yetkililerini kabul etti
Öte yandan Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, KKTC’de güneş enerjisi konusunda yapılabilecekleri araştıran Türkiye’deki STFA holdinge bağlı Enerya A.Ş. Genel Müdürü Aslan Uzun’u kabul etti.
Kabulde ilk sözü alan Uzun, şirketleri hakkında Cumhurbaşkanı Eroğlu’na bilgi vererek, güneş enerjisi konusunda KKTC’de yapılabilecekleri araştırdıklarını söyledi.
Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu da, Enerya’nın dünya çapında ünlü bir şirket olduğuna dikkat çekti.
KKTC’de güneş ve rüzgar enerjisinden yararlanmanın pek yaygın olmadığına işaret eden Cumhurbaşkanı Eroğlu, alternatif enerjinin ülkede yaygınlaşmasının kendilerini memnun edeceğini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 19 Eylül 2014, 09:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER