banner556

Defalarca satış yapıldı

Güneyden, kuzeye uyuşturucu akışını sağlayan Lisa ile Matengu’ya 5’er yıl hapislik verildi

Defalarca satış yapıldı

 Suna ERDEN

Güney Kıbrıs’ta  hukuk eğitimi alırken, para kazanmak için kuryelik yapmaya başlayan ve geçtiğimiz Ocak ayında Ledra Place Sınır Kapısı’nda yakalanan Lisa Mupanguri ile suç ortağı Matengu Anton Namibian’a 5 yıl hapse mahkum edildi. 
Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi’nde, “Kanunsuz uyuşturucu madde ithal, verme ve tasarrufu” suçlamalarıyla itham edilen Lisa Mupanguri, Matengu Anton ve Shilao Wesley Mogano suçlamaları kabul etmesi üzerine yargılanmaları sonuçlandı. 
Zanlılar aleyhindeki karar dün Lefkoşa Ağır Ceza mahkemesi tarafından açıklandı. Mahkeme, Lisa Mupanguri ve Matengu Anton Namibian’a oy birliği ile  5 yıl hapis cezası verdiklerini açıklarken, Shilao Wesley Mogano’nun ise denetimli serbestlik yasasından yararlandırıldığı bertildi. 
Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Melek Esendağlı, Kıdemli Yargıç Alev Uluna ve Yargıç Murat Soytaç huzurunda gerçekleşen dünkü karar duruşmasında mahkeme heyetinin oy birliği ile vermiş olduğu kararı Kıdemli Yargıç Murat Soytaç açıkladı. 

Uyuşturucu suç yaygınlaşıyor…
Soytaç, sanıkları kendi ikrarları, sunulan olgu ve emareler ışığında aleyhine getirilen davalardan suçlu bulup, mahkûm ettiklerini açıkladı. Yargıç Murat Soytaç, uyuşturucu suçlarının gençler arasında gün geçtikçe yaygınlık gösterdiğine değindi. Konu suçlara kamu menfaatinin korunması için caydırıcı ve ibret verici cezalar verilmesi gerektiğini söyleyen Soytaç, güneyde avukatlık eğitimi alan Lisa Mupanguri’nin,  ev kirasını ödeyebilmek için ev sahibinin teklifiyle uyuşturucu taşımayı kabul ettiğini belirtti.Yargıç Murat Soytaç, Lisa’nın, 30 Kasım 2017’de 56 gram, 7 Aralık’ta 56 gram, 15 Aralık’ta 28 gram, 20 Aralık’ta 28 gram hintkenevirini ithal edip, sanık 2’ye teslim ettiğini söyledi. 

“Amaçları ticari kazançtı…”
Sanıkların amaçlarının ticari kazanç olduğuna dikkat çeken Soytaç, bir ay içinde beş kez toplam 194 gram uyuşturucuyu ithal edip, satışının yapmalarının suçun ciddiyetini artırdığını belirtti. Yargıç Murat Soytaç, mahkeme heyeti olarak huzurlarınındaki olguları değerlendirerek sanıklar Lisa Mupanguri ve Matengu Anton Namibian’a oy birliği ile  5 yıl hapis cezası verdiklerini açıkladı.Yargıç Soytaç sanıktan, 5 gram hintkeneviri satın alan Shilao Wesley Mogano’nun ise Denetimli Serbestlik Yasası’ndan faydalanmasına karar verdiklerini açıkladı. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner456

banner468