banner564
banner556

Devlet ana kol  kanat gerecek

Özersay,  Ailesi denizde boğulduğu için öksüz kalan Barış Katırcı’nın bakım ve eğitiminin karşılanacağını belirtti

banner611
Devlet ana kol  kanat gerecek
banner598
banner616

Tuğçe Ülkü AYDIN    
Bakanlar Kurulu’nun yaklaşık 4 saat süren dünkü toplantısı sonrası Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay açıklamalarda bulundu.
Kudret Özersay, geçtiğimiz günlerde denizde yaşanan kaza sonucunda yitirilen aile fertleri ertesinde öksüz kalan Barış Katırcı için Bakanlar Kurulu’nda bir değerlendirme yapıldığını söyledi.
Gerek Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı,  gerekse Sosyal Hizmetler Dairesi kanalıyla bahse konu çocuğun hem eğitimi, hem de bakımı ile ilgili olarak devletin sorumluluk üstleneceğini ifade eden Bakan Özersay, Eğitim Bakanlığı’nın Katırcı’nın üniversite hayatının sonuna kadar eğitim sürecindeki tüm ihtiyaçlarını, Sosyal Hizmetler Dairesi’nin de hayatını idame ettirmesi bağlamındaki ihtiyaçlarının belirlenmesi için gerekli çalışmayı yapması konusunda görevlendirildiğini kaydetti.
Öksüz kalan Katırcı için, devletin üzerine düşen sorumluluğu yerine getireceği çalışmanın başlatıldığını vurgulayan Özersay, bunun dışında daha genel olarak da anne ve babasını kaybeden ve öksüz kalan çocuklarla ilgili ülkedeki mevzuatın yetersiz olması nedeniyle genel mevzuat değişikliği kararının üretildiğini aktardı.
Bakan Özersay, anne ve babanın hayattan ayrılması ertesinde, çocukların gerek maaşı ve gerekse diğer haklarından yararlanmasını mümkün kılacak bir mevzuat değişikliğine gidilmesi için Maliye Bakanlığı’nın bir çalışma yapması yönünde genel bir karar alındığını söyledi.

Elektrik fiyatlarına artış yansıtmama..
Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu Yönetim Kurulu’nda yapılan bir değerlendirme sonucu Ekonomi ve Enerji Bakanlığı’na, yakıt bedellerinden kaynaklanan 6 kuruşluk bir zam önerisi yapıldığını ifade eden Özersay, Bakanlar Kurulu olarak bu fiyat artışını elektrik fiyatlarına yansıtmama kararı aldıklarını aktardı.

Sulama birliklerinin elektrik borçları…
Bakanlar Kurulu’nda ele alınan bir diğer konunun ise, özellikle Güzelyurt bölgesindeki sulama birliklerinin Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’na olan borçları olduğunu aktaran Bakan Özersay, geçmişte oluşan ve biriken borçların ödenmemesi sebebiyle, elektriklerin kesilmesi ertesinde, özellikle sulama birliklerinin tarımsal alanlarda üretimi durdurmalarına neden olan sıkıntılar yaşandığına dikkat çekti.
Bu sorunun nasıl aşılabileceğine ilişkin dün genel bir değerlendireme yapılığına işaret eden Bakan Özersay, Maliye Bakanlığı, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı ile İçişleri Bakanlığı ve sulama birliklerinden gelecek temsilcilerin bir toplantı yaparak, geçmişte oluşan elektrik borçlarının yeniden yapılandırılması ve nasıl ödeneceğini ele almasına karar verildiğini söyledi.

İşsiz kalan 11 gence yeni umut
Kudret Özersay, daha önce kıyı emniyetinde görev yapan nitelikli 11 gencin işini yitirmesi konusunda da dünkü Bakanlar Kurulu’nda bir karar üretildiğine işaret ederek, Kıyı Emniyeti ve Gemi Kurtarma Şirketi bünyesinde yeni bir geminin göreve başlayacağı yeni bir dönem meydana geldiğini kaydetti.

Ankara’ya 3 yeni askeri ataşe 
Geçen süre zarfında yürürlükteki mevzuat çerçevesinde görev süreleri dolan, Ankara’daki askeri ataşelerin yerine 3 yeni askeri ataşenin görevlendirildiğini aktaran Özersay,  dünkü Bakanlar Kurulu’nda ayrıca bazı yabancıların taşınmaz mal alımı ile ilgili konularda da bir takım kararlar üretildiğine dikkat çekti.

Muhaceret için taslak çalışma
Ülkeye giriş ve çıkış bağlamında son derece önemli olan Muhaceret Tüzüğü’ne ilişkin bir taslak üzerinde de Bakanlar Kurulu’nun bir çalışma yaptığına işaret eden Bakan Kudret Özersay, ülkeye yabancıların girişi, ülkede kalışı ve ülkeden ayrılışına ilişkin koşulları, şartları düzenleyen tüzüğün detaylandırılarak, yasadaki eksiklikleri giderecek yeni bir taslak çalışması yapıldığını anlattı.

Atamalarda hassas olunan nokta…
Atamalar hakkındaki bir soru üzerine Bakan Özersay, bazı kurumların yönetim kurulları ile ilgili bazı atamaların yapılmaya devam ettiğini, bugün Toprak Ürünleri ile başka bazı kurumlara ilişkin atamaların yapıldığını söyledi.
Özersay şöyle devam etti:
“Özellikle vurgulamak istediğim bir husus var. Hükümetin emekliliğine az bir süre kalmış isimlerin atanması konusuna sıcak bakmadığını vurgulamak isterim. Sadece sıcak bakmamak değil, koalisyon müzakereleri sırasında emekliliğine az bir süre kala, 18 aydan daha az süre kalması durumunda üst kademe yöneticisi atamama yönünde bir genel uzlaşı vardı aramızda. Bu nedenle de önümüzdeki dönemde de bu konuda hassasiyet göstereceğimizi, emekliliğine az bir zaman kalmış kişilerin çok istisnai, çok özel bir durum olmadığı sürece müsteşar müdür mevkilerine atanmayacağı, bu yönde koalisyonda uzlaşı olduğunu vurgulamak isterim. ”
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner582

banner471

banner581

banner474