banner493

Dönerden zehirlenenlere tedavi uygulanmaya başlandı

Sağlık Bakanlığı, Beyramudu’nda bir düğünde dağıtılan dönerden zehirlenen hastalara tedavi uygulanmaya başlandığını bildirdi

Dönerden zehirlenenlere tedavi uygulanmaya başlandı
banner432
Sağlık Bakanlığı, geçen cumartesi günü Beyramudu’nda bir düğünde dağıtılan dönerden zehirlenen hastalara önceki gün sabahtan itibaren tedavi uygulanmaya başlandığını bildirdi.
Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Gazimağusa Devlet Hastanesi’ne başvuran 41 kişiden 17’sinin yatırılarak tedavi altına alındığını, 24 kişinin de ayakta tedavi edilerek taburcu edildiğini kaydetti.
Beyarmudu köyünde ise 42 kişi sağlık ekiplerine gıda zehirlenmesi şikayetiyle başvururken, Akdoğan köyünde de muayene edilen 18 hastadan 8’i yataklı tedavi altına alındı. 

Kriz komitesi oluşturuldu
Bakanlık açılamasına göre, gıda zehirlenmesi sayısının artması üzerine Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Ömer Gür başkanlığında kriz komitesi oluşturularak, hekim, hemşire ve sıhhiye müfettişerindne oluşan sağlık ekibi görevlendirildi.
Açıklamada, Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Müdürlüğü’ne bağlı Gazimağusa Sıhhiye Dairesi’nde görevli sıhhiye müfettişlerinin araştırma ve inceleme başlattığı ifade edildi.
Gıda zehirlenmelerine karşı uyarılarda da bulunulan açıklamada, hava sıcaklıklarının, yüksekliğine dikkat çekilerek, et ve et ürünleri, süt ürünleri ve donmuş gıdaların soğuk zincir kırılmadan +4 ile -18 derecede taşınıp saklanması gerektiği vurgulandı.

Nelere dikkat edilmeli?
Açıklamada, “Marketten alınan bu tür ürünlerin taşınması sırasında +4 derece ya da -18 derece ortamın sağlanamadığı koşullarda söz konusu ürünlerin alışverişin sonunda dolaptan alınması ve bir saatten az bir sürede eve götürülüp pişirilmesi gerekmektedir” uyarısında bulunuldu.
Açıklamada, donmuş gıdaların pişirilmeden önce çözdürülmesi işleminin +4 derecede buzdolabında yapılması, oda sıcaklığında veya bekleyen ısıda çözdürülme yapılmaması ayrıca çözdürülen gıdaların tekrar dondurulmaması gerektiği kaydedildi.

Hasan İmam: O kasap ben değilim

Beyarmudu köyünde gerçekleşen bir düğün töreninde 101 kişinin yedikleri dönerden dolayı zehirlenmesi üzerine konu et dönerleri hazırladığı iddia edilen Hasan İmam isimli kasap açıklama yaptı. Hasan İmam isimli kasap Diyalog muhabirine ulaşarak hakkındaki iddiaların tamamen asılsız olduğunu söyledi. Konu düğündeki dönerlerle alakası olmadığı gibi,  düğün ve düğün sahipleri ile de hiçbir alakası bulunmadığını söyleyen Hasan İmam, “bir insanı lekelemek bu kadar kolay olmamalıdır” şeklinde konuştu.Güncelleme Tarihi: 12 Ağustos 2014, 10:06
banner512
YORUM EKLE
banner502
SIRADAKİ HABER

banner456

banner459

banner474

banner460