banner564

Hastalar mağdur

Çok sayıda eczacı yağmur altında meclise yürüyerek, ‘Reçete yolsuzluğu’ sürecine tepki koydu

Hastalar mağdur
banner598

Kıbrıs Türk Eczacılar Birliği, "reçete yolsuzluğu" sürecine tepki için dün Lefkoşa’da “Onur Yürüyüşü” düzenledi. 
Otobüs Terminali’nde toplanan eczacılar ve ecza deposu çalışanları, Cumhuriyet Meclisi önüne kadar yürüdü. 
Yağmurlu havaya rağmen çeşitli sloganların yazıldığı pankartlarla yürüyen eczacılar, mesleklerinin itibarsızlaştırılmasına, mağduriyetlerine ve sigortalı vatandaşların ilaçlarına erişmede yaşadığı sıkıntılara dikkat çekerek taleplerini dile getirdi.
Kıbrıs Türk Eczacılar Birliği Başkanı Umut Öksüz, eylemde yaptığı konuşmada, reçete soruşturması yargılama sürecinin sıkıntılarına ve eylemin amacı hakkında bilgi vererek söyleyecek bir çift lafları olduğunu söyledi.

İki bakan eylemcilerle görüştü
Eylemin devam ettiği sırada Meclis’te bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Gardiyanoğlu ile Sağlık Bakanı Hakan Dinçyürek eczacıların yanına gitti.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Gardiyanoğlu, reçete yolsuzluğuyla sürecinin doğru yönetilebilmesi için gerek Eczacılar Birliği gerekse Tabipler Birliği ile sürekli iletişim içerisinde olduklarını vurguladı.
Gardiyanoğlu, Sosyal Sigortaların denetlenmesi ve varsa suçluların cezalandırılmaları konusunda ilk günden beri tavrının net olduğunu ifade etti.
Gardiyanoğlu, sigortalı hastaların mağdur edilmemesi içinde bir hafta içerisinde yeni bir sistemin uygulamaya gireceğini kaydetti.
Sağlık Bakanı Hakan Dinçyürek ise eczacı ve hekim örgütleriyle sürekli irtibat içerisinde olduklarını herkesin mutlu olacağı bir sistem kurmak için çaba gösterdiklerini söyledi.

Eczacılardan bakanlara tepki
Eczacılar iki bakanın açıklamalarına zaman zaman tepki gösterdi.
Bakanların açıklamasından sonra Eczacılar Birliği Başkanı Umut Öksüz basın açıklamasını okudu.
Öksüz, “Sosyal sigortalı hastalar, sigortalı reçeteli ilaca ulaşamadığından dolayı hastane ve eczanelere yığıldı. Hastanelerde ciddi bir yoğunluk yaşandı, temas arttı, ilaca erişim zorlandı ve Sağlık Bakanlığı bünyesindeki ilaçlar hızlıca tükenerek, Bakanlığın giderleri arttı” ifadelerini kullandı.

Öksüz: Masumiyet karinesi yerle bir edildi
Açıklamada, ilaç yetersizliği konusundaki sorunları ortadan kaldırmak için gerekli bakanlıklara proje ve öneri sunulduğu da belirtildi.
Konuşmasında yıllar itibarıyla reçete sayıları ve Sosyal Sigortaların ödediği rakamlar paylaşan Umut Öksüz, “Yargı nezdinden suçlu kim varsa cezasını çekecek ama bırakın da bu işi yargı yapsın. Masumiyet karinesi dünyanın hiçbir yerinde olmadığı kadar ülkemizde yerle bir edildi” dedi.
Öksüz, “Bu eczacının kalbi yaralıdır” diyerek güzel günlere el ele ulaşılması dileğinde bulundu.

Erhürman, destek belirtti
CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman da, eczacıların yanına giderek destek belirtti ve reçete soruşturması sürecinde izlenen yöntemin kabul edilmez olduğunu belirtti.
Erhürman, eczacılara ve eczacılık mesleğine sahip çıkmanın toplumun görevi olduğunu vurguladı.
Tufan Erhürman, eylemin sebebinin ilk günden beri hep beraber uyardıkları “yargısız infazın kabul edilemeyeceği” konusunda bugüne kadar halen yeterli hassasiyetin gösterilmemesi olduğunu kaydetti. Masumiyet karinesinin bir insan hakkı olduğunu, ihlalinin kabul edilemeyeceği ifade eden Erhürman, eczacıların kamu görevi yaptığına dikkat çekti.
 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Niyazi Hasan AUSTRALIA
Niyazi Hasan AUSTRALIA - 7 ay Önce

YOU DID WRONG WHY DO THIS MARCH

Turkish Power
Turkish Power - 7 ay Önce

Hastanede yarim gun mesai tahlil tetkik ozele kafadan recete yuzunuz de kizarmiyor

SIRADAKİ HABER

banner608

banner474