banner564
banner556

Hatıraları Yaşayacak

Alparslan Türkeş’in Lefkoşa Surlariçi’nde 1917’de  doğduğu ev  müzeye çevrildi

banner611
Hatıraları Yaşayacak
banner598
banner616

Türkiye’deki Milliyetçi Hareket Partisi’nin (MHP) kurucusu  ve ilk Genel Başkanı Alparslan Türkeş’in Lefkoşa Surlariçi’nde 1917’de  doğduğu ev  müzeye çevrildi.
Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı himayelerinde Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) tarafından  restore edilen  Alparslan Türkeş'in evi müze olarak dün düzenlenen törenle ziyarete açıldı. 
Lüzinyan Evi yanında yer alan  Alparslan Türkeş Müzesi’nin açılışını Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Başbakan Ersin Tatar,  Alparslan Türkeş'in  eşi Seval Türkeş ve oğlu AK Parti Ankara Milletvekili Tuğrul Türkeş birlikte yaptı. 
Müzenin açılışına Oktay ile Tatar'ın yanı sıra, Türkiye’nin  Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri, Maliye Bakanı Olgun Amcaoğlu, Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy, Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu, Meclis Başkan Yardımcısı Zorlu Töre, milletvekilleri, diğer yetkililer Türkiye'den konuklar ve vatandaşlar da katıldı. 
Açılışta Mehteran gösterisi de yer aldı. Oktay açılış öncesinde gösteri yapan Mehteran takımını selamladı. 

Türkeş: Ailemiz için önemli bir gün
Alparslan Türkeş’in oğlu Ak Parti Ankara Milletvekili Tuğrul Türkeş, bugünün Türkeş ailesi için önemli bir gün olduğunu belirterek, 102 yıl önce 25 Kasım 1917’de rahmetli Türkeş’in Ali Arslan ismiyle bu evde doğduğunu ifade etti ve buradaki bütün hatıraları canlandırmak için burada olduklarını söyledi.
Kıbrıs Türk halkı için de bugünün önemli bir gün olduğunu, çünkü Kıbrıs Türk halkının o yıllardan bugünlere zor bir dönemden geçip geldiğini, bugün bir nevi anma yaptıklarını kaydeden Türkeş, “Sayın Cumhurbaşkanı’mız Erdoğan'a ailece müteşekkiriz. Emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz. Sayın Oktay'a da açılışa  teşrif ettiği, bizi yalnız bırakmadığı için müteşekkiriz, mahallemize hoş geldiniz” dedi. 

Tatar: Kıbrıs Türkü değerdir, kahramandır
Başbakan Ersin Tatar da, Türkeş ailesinin bu anlamlı günde yanında olmanın kendileri için bir şeref olduğunu, Türkiye’de devlet yönetiminde yer  alan merhum Alparslan Türkeş ve oğlu Tuğrul Türkeş’in Kıbrıs Türk halkının bir değeri olduğunu ifade ederek, “Kıbrıs Türkü değerdir, kahramandır” diye konuştu.  

Oktay: Bir ve beraberiz
Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay da, “Biz artık bir ve beraberiz, dün de, bugün de, yarın da ve ebediyen  bir ve beraber olacağız” diye konuştu.
Müzenin bu birlikteliklerden biri olduğunu söyleyen Oktay, Türkiye Cumhuriyeti’nin değerlerinin KKTC’nin de değerleri olduğunu ifade ederek, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla restorasyonu yapılan Türkeş ailesinin evinin, tüm eşyaları ve fotoğraflarıyla birlikte restore edildiğini kaydetti.  

Çeneli: Gururluyuz.... 
Merhum Alparslan Türkeş’in evinin restorasyonunu üstelenen Tamçağ İnşaat yetkililerinden Ebru Çeneli, böylesi tarihi bir sorumluluğu üstlenmekten ve başarıyla sonuçlandırmaktan duydukları mutluluğu ifade etti. Sosyal medya hesabından ‘Gururluyuz’ başlığı ile yaptığı duyuruda Çeneli şunları aktardı: TİKA'nın desteği ile Merhum Alparslan Türkeş'in doğduğu evi yıkılmış bir halde iken aslına uygun restore ederek Müze olarak hizmete sunmuş bulunmaktayız. Emeği geçen herkese çok teşekkür ederiz. Türk Siyasi Tarihine tanıklık etmek isterseniz, ziyaret etmenizi öneririz...
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner582

banner471

banner581

banner473