banner564
banner622

Hedef süreci ileriye taşımak

Stewart, Güvenlik Konseyi’ne yapacağı sunum öncesinde adadaki mevcut durumu Tatar ile ele aldı

Hedef süreci ileriye taşımak
banner598

Özlem Güran AKKORLU
Cumhurbaşkanı Ersin Tatar dün, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi ve BM Kıbrıs Barış Gücü Misyon Şefi Colin Stewart’ı kabul etti.
Görüşmede, Stewart’ın Güvenlik Konseyi’ne yapacağı sunum öncesinde adadaki mevcut durum ele alındı.
Cumhurbaşkanlığı’nda saat 16.00’da başlayan ve yaklaşık 40 dakika süren görüşme sonrasında Stewart ve Tatar basına ayrı ayrı açıklamalarda bulundu.
BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Colin Stewart Türkçe olarak “Kurban bayramınız kutlu olsun” diyerek, kutlayanların bayramı mutlu geçirmesini diledi.
Cumhurbaşkanı Tatar ile güzel bir görüşme gerçekleştirdiklerini kaydeden Stewart, Güvenlik Konseyi’nde Kıbrıs’la ilgili yapacağı sunum öncesinde son gelişmelerle ilgili Tatar’a bilgi verdiğini, adadaki durumu nasıl gördüğünü aktardığını söyledi.
Politik süreci ileriye taşımak ve adada siyasi bir çözüme ulaşmak için bir yol bulunması konusunda ilgili tüm tarafların çabalarını artırmaları gerektiğini kaydeden ve bunu Tatar’a da söylediğini ifade eden Stewart, “Her zamanki gibi güzel bir fikir alış verişinde bulunduk” dedi.

Tatar: KKTC’nin tanınması anlamına gelecek bir takım şartlar…
Cumhurbaşkanı Ersin Tatar da Stewart’ın New York ziyareti ve Güvenli Konseyi üyelerine yapacağı sunumdan önce kendileriyle görüşmek istediğini söyledi ve adadaki son durumla ilgili bir durum değerlendirmesi yaptıklarını belirtti.
Tatar, resmi müzakerelerin başlamasının, “KKTC’nin tanınması anlamına gelecek bir takım şartlar” olduğunu ifade ettiği KKTC’nin egemen eşitlik ve eşit uluslararası statüsünün teyidiyle mümkün olabileceğini de Stewart’a söylediğini kaydetti.
“Gelinen noktada KKTC’nin egemenliği ve tanınması meselesinde önemli açılımlarının olmakta olduğunu kendisine söylediğini” ifade eden Tatar, iki devletin iş birliğiyle bir anlaşma olabileceğinin teyidiyle ancak müzakerelerin başlayabileceğini ve ortak bir zemin bulunabileceğini ifade etti.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner471

banner473