banner556

Her görüşe yer veriliyor

Büyükelçi Kanbay, KKTC’de birçok ülkede zor bulunan hür bir basın olduğunu söyledi

Her görüşe yer veriliyor
Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Derya Kanbay, KKTC’de gazeteciliğin gurur duyulması gereken düzeyde olduğunu belirterek, her görüşe yer veren hür bir basın bulunduğunu söyledi.
Kanbay, dün öğleden sonra Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu'nu kabul etti.
Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Reşat Akar, Kanbay’a yeni görevinde başarılar dilemek için ziyaret ettiklerini belirterek, Gazeteciler Cemiyeti’nin ülkedeki en köklü basın örgütü olduğunu söyledi.
Geçmiş büyükelçilerle her zaman sıcak ve yakın ilişkiler içerisinde olduklarını anımsatan Akar, bundan sonra da işbirliği içerisinde çalışmalar yapmayı temenni etti.
Kıbrıs konusunda yaşanan kritik süreçte görevlerinin bilincinde olduklarını vurgulayan Akar, TC’nin garantisi ve sağladığı güvenliği tehlikeye atmayacak bir anlaşma için çalıştıklarını belirtti.
Akar, şunları kaydetti, “Türk ulusunun çıkarlarını, Türkiye Cumhuriyeti’nin bizlere sağlamış olduğu güvenliğin garantilerin bilincinde olarak bunların aynı zamanda devamının Kıbrıs Türk toplumu açısından hayati bir önem taşıdığını da bu vesile ile vurgulamak istiyorum. Daha önceki ziyaretlerimizde Türkiye Cumhuriyeti devlet yetkililerine arz ettiğimiz gibi, çok sıkıntılı dönemden geçen Kıbrıslı Türkler, Türkiye’nin hem maddi manevi desteği hem de burada sağlamış olduğu güvenlik ortamı çerçevesinde çok daha iyi koşullarda, çok daha güvenlik altında yaşadığını gördük biliyoruz, buna devam ediyoruz. Bunun bu şekilde gelecekte Kıbrıslı Türklerin can ve mal güvenliğini tehlikeye atmayacak bir şekilde bir çözüm olması halinde bunun ancak yararlı olacağını düşünüyoruz.”
Akar, TC medyasıyla KKTC medyasının bağlarını güçlendirmek için girişimde bulunduklarını ve TC Gazeteciler Federasyonu’nun toplantısını KKTC’de yapmayı planladıklarını ve bu çerçevede ayrıca bir de “basının dünü bugünü” konulu panel düzenleyeceklerini söyledi.

Kanbay: Hür bir basın var…
TC Lefkoşa Büyükelçisi Derya Kanbay ise, gazetecilerle bir araya gelmekten mutluluk duyduğunu belirterek, KKTC’deki gazeteciliğin gurur duyulması gereken düzeyde olduğunu söyledi.
Kanbay, KKTC’de birçok ülkede zor bulunan hür bir basın olduğunu ve her görüşe yer verildiğini ifade ederek, “Toplumun haber alma hakkını sonuna kadar kullanabilmesi bir zenginliktir. Bu, her modern toplumun sahip olması gereken bir meziyettir” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 06 Kasım 2015, 10:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner471

banner474