banner493

“İçiniz rahat olsun”

Yeşilırmak Muhtarı, köylerinin verileceği yönündeki endişesini seslendirince Eroğlu, “Toprak müzakere masasında görüşülecek en son konu” dedi

“İçiniz rahat olsun”
banner432

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu dün, Yeşilırmak Muhtarı Ersoy Köycü ve beraberindeki heyeti kabulünde toprak konusunun müzakere masasında en son ele alınacak konu oluğunu yineledi.

Eroğlu, Yeşilırmak Muhtarı Köycü’nün köyün verileceği söylentilerinden endişe duyduklarını dile getirmesi Betvole üzerine, toprağın masada en son konuşulacak konu olduğunu belirtti.

Rum Yönetimi lideri Nikos Anastasiades ile henüz müzakerelere başlamadıklarını, ancak eski Rum Yönetimi Lideri Dimitris Hristofyas ile iki yıl görüştüğüne işaret eden Eroğlu, “Bu süreçte toprak konusunun masaya taşınmadığına” dikkat çekti.

Eroğlu, “Tüm konuları görüşüp anlaştıktan sonra toprak konusu görüşülür diye bir tutum ortaya koyduk, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin bilgisine getirdik ve görüşümüz kabul gördü” dedi.

 

“Toprak tartışması yok”

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, “Anladığımız kadarıyla müzakere masasında oturulması halinde, Anastasiadis toprak konusunu gündeme getirecektir. Ama istemek başka, vermek başka. Müzakere masasında oturmadan toprağı tartışmayacağım. Müzakere masasına oturduktan sonra da toprak konusu bizim en son görüşeceğimiz konudur. Gündemimizde Yeşilırmak’ı ya da başka bir bölgeyi vermek gibi bir politikamız yoktur” dedi.

Bazı kesimlerin toprak tavizinin gündeme gelmesiyle tedirginlik duyduğunu kaydeden Eroğlu, “1975’ten bugüne insanlar yerleşmiştir. Bu toprakları benimsemiş ve geleceklerinin yine bu topraklarda olduğu düşüncesi içerisindedirler. Damdan düşer gibi toprak konusu gündeme gelirse tedirginlik yaratır” dedi.

Cumhurbaşkanı ayrıca, olası bir çözüm öncesi referanduma gidileceğini ve son kararı halkın vereceğinin de kaydetti.

 

Köycü: Asla kabul etmeyiz

Muhtar Ersoy Köycü de, Yeşilırmak köyünün Rumlar’a verilmesini asla kabul etmeyeceklerini belirtti.

Bir basın kuruluşu tarafından Yeşilrmak köyünün çözüm halinde Kıbrıs Rum Yönetimi altında kalacağını gösteren bir haritanın yayımlanmasından duydukları endişeyi dile getiren Köycü, “Bunu kabul etmeyiz. Bu yöndeki haber ve konuşmalar bize acı veriyor, moralimizi bozuyor” dedi.

Köycü ayrıca, çözüm halinde Kıbrıs Türk Devleti sınırları içerisinde yaşamak istediklerini kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 22 Ocak 2014, 04:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner456

banner472