banner564
banner556

İlk gün huzurlu geçti

4 gün sürecek olan Kurban Bayramı dün başladı

İlk gün huzurlu geçti

Müslümanlar için büyük öneme sahip, İslam âleminin iki bayramından biri olan, 4 gün sürecek Kurban Bayramı dün başladı. Bayramın ilk gününde önemli bir adli olay yaşanmadı. Bayram dolayısıyla Lefkoşa Fuar Alanı’nda kurulan bayram yeri dolup taştı; çocuklar oyuncak arabalara, salıncaklara binmenin keyfini yaşadı. 
İslam inancına göre, Allah'a yakınlaşmak anlamına gelen "kurban" kesimi; aile, mezarlık, cezaevi ziyaretleri yapılan; kurulan büyük sofralarda ailelerin bir araya geldiği bayramın huzurlu ve sorunsuz geçmesi için Polis Genel Müdürlüğü ve belediyeler de önlemler aldı.
Bayram namazı saat 06.14’te kılındı.
Kurban Bayramı süresince vatandaşlar şikâyetlerini ve yardım taleplerini “155 Polis İmdat, 199 İtfaiye, 156 Alo Narkotik” ve diğer telefon hatlarından kesintisiz 24 saat polise iletebilecek. Polis, bayram nedeniyle daha da yoğunlaşacak trafikte, can ve mal güvenliğini tehlikeye düşürmemek için vatandaşların trafik kurallarına uymalarını, uymayanları uyarmalarını ve polis bildirmelerini;  özellikle süratli ve alkollü araç kullanmamalarını, emniyet kemerlerini takmalarını istedi.
Bayram süresince LTB Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele ekibine 7/24 0542 876 30 30 ve 0533 855 30 30 numaralı telefonlardan ulaşılabilecek.
Sağlık Bakanlığı, bayram boyunca Lefkoşa, Girne, Gazimağusa, Güzelyurt, Lefke ve İskele’de toplam 10 PCR ve antijen merkezinin hizmet vereceğini duyurdu.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner456

banner455