banner493

İngiltere pazarı çökertildi

Otelciler Birliği ile Turizm Acenteleri Birliği yetkilileri Bakan Gündüz’ü ziyaret ederek sektörde yaşanan sorunları aktardı:

İngiltere pazarı çökertildi
banner432
Başbakan Yardımcısı, Ekonomi, Turizm, Kültür ve Spor Bakanı Menteş Gündüz, Kıbrıs Türk Otelciler Birliği (KITOB) ile Kıbrıs Türk Turizm ve Seyahat Acenteleri Birliği (KITSAB) yetkilileriyle, turizmle ilgili sorunları görüştü. 
Menteş Gündüz, KITSAB Başkanı Orhan Tolun, KITOB Başkanı Hüseyin Aktığ ve beraberlerindeki heyetleri kabul etti. Gürüşmede Başbakan Yardımcılığı, Ekonomi, Turizm, Kültür ve Spor Bakanlığı Müsteşarı Şahap Aşıkoğlu da hazır bulundu.
KITSAB Başkanı Orhan Tolun, toplantının basına açık bölümünde yaptığı konuşmada, ülke turizminde bir tarafta gelişmeler yaşanırken, sürdürülebilir bir yapı oluşturulması için gerekenin yapılmadığını söyledi.
Tolun, “Sürdürülebilir bir turizm için yapmamız gerekeni yapamadığımızı görüyoruz. Yaklaşık 7-8 yıldan beri yurt dışında imajımızı düzeltmek için reklama bir kuruş harcanmadı” dedi.
Tolun, bir taraftan yeni pazarlara girme çalışmaları yürütülürken, İngiltere pazarının da çökertildiğini, bunun nedenlerinin de reklama ağırlık verilmemesi olduğunu kaydetti.
Yerel acentelere verilen teşviğin de kesildiğini söyleyen Tolun, “Küçük acenteler gün geçtikçe yok olurken, büyükler daha büyüyor, tekelleşme sektör içerisinde oluyor” dedi.

“Başbakandan randevu alamıyoruz…”
Turizm örgütünün oluşturulması için gerekli çalışmaların tamamlanması çağrısını da yineleyen Tolun, “Böyle olursa bir an önce Turizm Fonu’na da sahip çıkacağız çünkü fonumuz, Maliye Bakanlığı’na gitmektedir ve Maliye bunu istediği gibi harcamaktadır. Fonun bir yasası vardır ama bu yasa uygulanmıyor” ifadelerini kullandı.
KITSAB Başkanı Orhan Tolun ayrıca, bakanlık müsteşarının her zaman Birliğin yanında olduğunu ancak Başbakan’dan sektör sorunlarını görüşmek için randevu alamadıklarını savundu.


Aktığ: Radikal kararlar alınabilir…
KITOB Başkanı Hüseyin Aktığ da, Başbakan Yardımcısı Gündüz’ün görev süresi kısa olsa dahi turizm alanında verimli ve radikal kararlar alınabileceği düşüncesini dile getirdi.
Turizmde sürekliliğin önemine de vurgu yapan Aktığ, turizmden sorumlu müsteşarın bakanların değişmesine rağmen aynı kalmasının olumlu bir gelişme olduğunu söyledi.


Gündüz: Lobicilik ve reklam
Başbakan Yardımcısı, Ekonomi, Turizm, Kültür ve Spor Bakanı Menteş Gündüz ise, turizmde süreklilik ve buna bağlı olarak da turizmle ilgili müsteşarın uzun zaman görevde kalmasıyla ilgili olarak, Bakanlık’ta çalışmaların işi bilenler tarafından yürütülmesinin önemini vurguladı.
Lobicilik ve reklama önem veren biri olduğunu da ifade eden Gündüz, “Reklamcılık ve lobiciliğin anlamını çok iyi biliyorum” dedi.
Çevre kirliliği konusunda halka, Bakanlığı ikaz etme çağrısında bulunan Gündüz, kirlilikle ilgili gelecek herhangi bir ihbar üzerine Bakanlığın gerekeni yapacağını söyledi.

Güncelleme Tarihi: 05 Haziran 2015, 09:34
banner508
YORUM EKLE
banner502
SIRADAKİ HABER

banner464

banner459

banner468

banner460