banner564
banner556

‘İnsaf be insaf’  diye bağırdı

12 yaşındaki kız çocuğunun kalçasını sıkmaktan yargılanan Şehmuz Çim, mahkemenin 5 yıl hapislik kararını duyunca çılgına döndü:

banner611
‘İnsaf be insaf’  diye bağırdı
banner598
banner616

 Suna ERDEN

Girne’de 2017 yılı Aralık ayında yaşanan olayda ailesi ile markette bulunan 12 yaşındaki kız çocuğunun kalçasını sıkıp cinsel taciz suçu işleyen, kız çocuğunun marketten çıkmasını bekleyip tacizine devam eden 45 yaşındaki Şehmus Çim hakkındaki dava dün karara bağlandı. Sanık Şehmus Çim yargılandığı “Cinsel istismar” suçundan oy birliği ile suçlu bulundu.  Karardan sonra sinirlenen sanık Şehmus Çim, “İnsaf be insaf” diye feryat etti.
Başkanlığını Fadıl Aksun’un yaptığı, Kıdemli Yargıç Pınar Beyoğlu ve Yargıç Temay Sağer’in oluşturduğu heyetin oy birliği ile alınan kararını Yargıç Temay Sağer açıkladı. Kararda son yıllarda artan cinsel suçlara da dikkat çekildi.

Markette yaşandı
Kararı okuyan Yargıç Temay Sağer, olayın 2017 yılında Girne’de bir markette meydana geldiğini ve sanık Şehmus Çim’in  “Cinsel istismar” suçundan yargılandığını söyledi. Sağer, söz konusu kız çocuğunun 11 yaşındaki kardeşi ile markette kasada sıra beklerken, Çim’in kalçasını sıktığını, küçük çocuğun olayın bir yanlışlık olabildiğini düşündüğünü ancak saldırganın elinde poşetlerle çocukların arkasından marketten çıkarak aynı suçu yine tekrarladığına dikkati çekti. Temay Sağer, ailenin polise şikâyetçi olduğunu açıkladı.  
Davanın cinsel içerikli olduğunu ve iki küçük çocuğun mahkemede tanıklık yaptığını belirten Sağer, hangi yaşta olursa olsun bir çocuğun mahkemede ifade verebileceğini hatırlattı. 
12 yaşındaki kızın verdiği ifadesinin kararda etkili olduğunun altını çizen Sağer, sanık Çim’in saldırıyı önce markette kasa sırası beklerken gerçekleştirdiğini, ardından market çıkışı çocukların gittiği yolu takip ederek iki kez bu eylemi gerçekleştirmekten suçlu bulunduğunu ifade etti. 
Sağer, bu tarz çirkin saldırılara maruz kalan çocuk mağdurların ruh sağlığının bozulduğuna, stres bozukluğu yaşadığına dikkati çekti. 

Cinsel suçlar attı
KKTC’de çocukların özgürce yaşam hakkına sahip olduğuna vurgu yapan Temay Sağer, sanık Çim’in ülkeye öğrenci olarak geldiğini ve özgürce yaşayan bir çocuğun haklarını elinden almaya çalıştığını ifade etti. Sağer, sanığın bu suçu mağdur kızın kardeşi ve yeğenin yanında yapmasının ağırlaştırıcı bir faktör olduğuna değindi.
Temay Sağer, KKTC’de son yılarda cinsel suçlarda ciddi bir artış olduğuna da değindi. 
Sağer, yıllık yayınlanan mahkeme faaliyet raporlarında 2015 yılında cinsel suçlar 15 iken, 2016 yılında bu suçların 21’e yükseldiğini 2017 yılında ise bu suçların 29 olduğuna dikkati çekti. 

“İnsaf” diye bağırdı
Sağer, oy birliği ile alınan kararda sanık Şehmus Çim’i “Cinsel istismar” suçundan 5 yıl hapse mahkûm ettiklerini açıkladı. 
Karardan sonra sinirlenen sanık Şehmus Çim, “İnsaf be insaf” diye feryat etti.
Sanık polisin müdahalesi ile cezaevi aracına götürüldü. 
Mahkeme Başkanı Fadıl Aksun, Çim’e mahkemeye hakaretten soruşturma açılmasına emir vererek oturumu kapattı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner582

banner608

banner581

banner473