banner556

İzolasyon biter

Anastasiadis’in önümüzdeki günlerde Türk tarafına “Maraş’a karşılık Ercan’ın BM kontrolünde uluslararası trafiğe açılmasını” önereceği bildirildi

İzolasyon biter

  Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in, önümüzdeki günlerde Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’a Maraş ve Ercan’la ilgili yeni bir öneri sunmaya hazırlandığı bildirildi. Rum Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis’e göre önerinin içeriği; Maraş’ın eski sakinlerine iadesini, buna karşılık Ercan’ın BM kontrolünde uluslararası trafiğe açılmasını öngörüyor.

   Rum tarafının Güven Yaratıcı Önlemler (GYÖ) çerçevesinde yapacağı bu önerinin Türk tarafınca kabul edilmesi halinde yabancı hava yolu şirketleri Ercan’a uçuş düzenleyebilecek; yolcular adanın her iki kesimine de geçiş yapabilecek. Kasulidis’e göre; bu önerinin hayata geçmesi halinde Kıbrıslı Türklerin ‘izolasyon’ şikayeti sonlanmış olacak.

Dıştan gelen çağrılara cevap

   Fileleftheros “Başkan’ın GYÖ Jesti” başlıklı haberinde bu hareketin, Anastasiadis’in, “uluslararası unsurun GYÖ ileri götürülmesi çağrısına olumlu cevabı” olduğunu yazdı.
   Edindiği bilgilere dayanarak Anastasiadis’in önerilerinin ana eksenini Ercan Havaalanı’nın BM kontrolüne verilmesi ve buna paralel olarak KKTC’nin, BM’nin Maraş ile ilgili kararlarına uyması bulunuyor. 
   Gazete diplomatik çevrelerin, “her kararın bir bedeli var. Şu anda istediğimiz Maraş’ı kurtarmak. Elde edilecek kâr ile zarar kıyaslandığında Maraş’ı kurtarmak her türlü bedelden ağır basar” yorumlarını öne çıkardı.
   Rum Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis’in Perşembe gecesi RİK’e yaptığı açıklamada AB’deki ortaklarının, Maraş’taki Türk faaliyetlerine cevap olarak GYÖ’ler ileri götürmelerini telkin ettiği açıklamasına işaret eden gazete bu yönde ağır baskı yapan ülkelerden birinin, Türkiye’ye yaptırımlara karşı çıkan Almanya olduğunu yazdı. Almanya’nın “krizi hafifletmek için, güven yaratıcı önlemler gerekir” telkinini son dönemde birçok kez dile getirdiğini ekledi.

Ambargo kalmaz
  
 Avrupalı ortaklarının bu mesajları ve BM Güvenlik Konseyi’nde kaydedilen benzer tavrın Rum Yönetimini etkilemiş göründüğüne dikkat çekilen habere göre Kasulidis, perşembe akşamki açıklamasında “Başkan, ciddi güven yaratıcı önlemleri görüşmeye hazır olduğunu söyledi” dedi, şunları ekledi:
   “Başkan, Timbu (Ercan) Havaalanı’nın BM’nin yönetimi altına verilmesini ve buna karşılık BM’nin kapalı Maraş ile ilgili kararlarının uygulanmasını başlangıç pozisyonu olarak tarif etti. Bu bölge (kapalı Maraş) yasal sakinlerinin geri dönmesi hedefiyle BM’nin gözetimine verilmelidir. Hükümet, bugün yasa dışı olan Timbu Havaalanı BM’nin kontrolüne verilirse ambargo dediklerinin ve dolayısıyla Kıbrıslı Türklerin izolasyonunun kalkması demek olur.”

Bu ilk adım olacak
   Gazete Rum Yönetiminin, Anastasiadis’in bu “jesti” reddedilmezse Kıbrıs Türk tarafıyla görüşmek niyetinde olduğu başka hareketlere de hazırlandığını yazdı. Kasulidis’in Anastasiadis’in atacağı GYÖ adımlarına göndermede bulunarak “alternatif öneriler de var, bırakın şimdi değil, zamanı geldiğinde sunalım” dediğini aktardı.
   Gazeteye göre Rum Yönetiminin BM Genel Sekreterliği ve AB yetkililerinin fırsatı yakalayıp Anastasiadis’in GYÖ önerisini ileri götürmesini bekleyeceğini ima eden Kasulidis önümüzdeki dönemde gerek AB yüksek Temsilcisi Josep Borrell gerek BM Genel Sekreteri’nin yeni Kıbrıs temsilcisi Colin Stewart ile “Anastasiadis’in jestleri prizması altında” GYÖ’ler konusunu görüşecek.
Yoannis Kasulidis  “Biz bazı hareketlerde bulunmalı ve aynı zamanda uluslararası unsurun ve özellikle Güvenlik Konseyi’nin 5 daimi üyesinin Ankara’ya yöneldiğini görmeyi beklemeliyiz. Şartlar oluşursa (GYÖ’leri kast ederek) bu, daimi üyelerin Ankara’yı ikna etmek için iyi niyet misyonlarını kullanmaya gelecekleri yer olacak” dedi.
    Rum tarafının, KKTC’nin ayrı egemenlik ve iki devlet çözümü tezini kabul etmesinin söz konusu olmadığını söyleyen Kasulidis “Türk tarafı sadece iki ayrı devlet çözümü istediğini söylemiyor, bunu, müzakerelerin devam etmesi için de talep ediyor” dedi.  

YORUM EKLE
YORUMLAR
Turkish power
Turkish power - 6 ay Önce

İyi taktik KKTC nin tek havalimanini BM ye devret üstüne marasi al anan güzel mi ulan it dilleri KKTC nin nüfusu deki 300bin yani küçük bir şehir merkezi merak etmeyin TC bu nüfusu rahat besler

SIRADAKİ HABER

banner471

banner474