Kararlılıkla  geliştirilecek

Soylu ile görüşen Erhürman, Türkiye ile güvenlik, terör, narkotik ve tüm alanlarda iş birliğinin önemine vurgu yaptı

Kararlılıkla  geliştirilecek
banner432

 Başbakan Tufan Erhürman, Türkiye ile güvenlik, terör, narkotik ve tüm alanlarda iş birliğinin önemli olduğunu ve kararlılıkla geliştirileceğini söyledi.

FETÖ konusunda çok ciddi, hızlı çalıştıklarını ve iş birliği içinde çalışmaya devam edeceklerini belirten Erhürman, "TC sorunları bizim sorunlarımızdır, iş birliğini daha da geliştireceğiz" diye konuştu.
Başbakan Erhürman, Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'yu kabul etti.
Kabulde İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars da yer aldı.
Başbakanlık Şeref Salonu’nda yer alan kabulde, Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri, GKK Komutanı Tuğgeneral Tevfik Algan, Türkiye Cumhuriyeti Sahil Güvenlik Komutanı Tuğamiral Ahmet Kendir, Başbakanlık bürokratları ve konuk heyet de hazır bulundu.

Soylu: Güveni ve asayişi temin
Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, KKTC'de bulunmaktan ve iş birliğinden onur duyduklarını belirterek, KKTC'ye Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Türk milletinin selamlarını muhabbetini sevgisini getirdiklerini söyledi.
Soylu, ziyareti çerçevesinde Denktaş ailesini ziyaret ettiklerini, Kurucu Cumhurbaşkanı ve eşinin mezarlarını ziyaret ettiklerini, İçişleri ile verimli meseleler görüştüklerini, kent güvenlik sistemi, düzensiz göç ve adli iş birliği konusunda çok ciddi çalışma yapıldığını ve protokol imzaladıklarını anlattı.
İki ülke arasında ciddi bir güveni, huzuru ve asayişi temin etmek için çalışmalar yaptıklarını belirten Soylu, diğer çalışmalar hakkında bilgi verdi.
Soylu, Başbakan Erhürman huzurunda sahil güvenlik ile ilgili karşılıklı çok daha hızlı hareket edilebilecek bir protokol imzalayacaklarını ve iki ülkeye çok faydalı olacağına inanç belirterek, "Elimizden gelen neyse her türlü adımı KKTC ile birlikte atacağız. Gücümüz içinde ne gerekiyorsa yapma isteğindeyiz" diye konuştu.
21. Asrın küresel terör sınır aşan suçlar, uyuşturucu, kaçakçılık, düzensiz göç açısından zor bir yüzyıl olduğunu, bu konuda nasıl olursa olsun ülkelerin iş birliğinin kaçınılmaz olduğunu belirten Soylu, "TC olarak tüm bunlarla ciddi anlamda mücadele ediyoruz, tek başına bizim mücadelemiz yetmez. Özellikle FETÖ konusunda KKTC ile iyi bir süreci yönettik. Bu mücadeleyi daha da yükseltmek en büyük beklentimizdir. Çok başarılı adımlar atıldı, polise ve bakanlığa teşekkür ediyoruz” dedi.

Sahil Güvenlik Protokolü
Görüşmenin ardından Başbakan Tufan Erhürman’ın huzurunda Bakanlar Kurulu Toplantı Odasında "Sahil Güvenlik" alanında protokol imzalandı. 

Güncelleme Tarihi: 08 Şubat 2019, 11:02

Diyalog Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER