‘Kötü komşu insanı  ev sahibi yapar’ 

Özersay, Fatih gemisinin Akdeniz’deki sondaj çalışmalarının önemine dikkat çekti 

‘Kötü komşu insanı  ev sahibi yapar’ 

 Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, Fatih sondaj gemisinin Doğu Akdeniz'de sondaj çalışmalarına başlamasının bir dönüm noktası olduğunu söyledi. 

"Kötü komşu insanı ev sahibi yapar misali doğu Akdeniz’de Rum tarafının tek yanlı oldu bittiler yaratmaya çalışması Türkiye’nin iki sondaj gemisi sahibi olmasına neden oldu" diyen Özersay, "Ancak biz yine de kötü komşu istemiyoruz, gelin iyi komşu olalım, her iki topluma da ait olan bu kaynakları birlikte işletelim, yönetelim ve paylaşalım" dedi.
Demirören Haber Ajansı'na (DHA) özel açıklamalar yapan Özersay, "Kıbrıs Rum siyasi liderliği, gerek siyasi erki gerekse de doğal zenginlikleri paylaşmaya hazır olduğunu, bunu içine sindirebileceğini bize göstermek zorundadır" dedi. 
Kıbrıs Rum liderliğinin federal bir ortaklıkta bir yandan yönetimi, diğer yandansa zenginliği paylaşmaya hazır olmadığı gün gibi ortadadır" değerlendirmesi yapan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Özersay, "Bu anlayış, bu zihniyet değişmedikçe paylaşıma dayalı federal bir ortaklık da hem başarılması bağlamında, hem de başarılması ertesinde yaşatılması bağlamında şahsen bana bu konjonktürde çok gerçekçi gelmiyor. Doğal gaz Rum tarafının bu türden bir çözümü gerçekten isteyip istemediğini anlamak bağlamında tam anlamıyla bir sınav niteliği taşır" dedi.
Özersay, Rumlara, "Doğal gazı birlikte yönetebilmek, birlikte işletebilmek içinde önce oturup doğal zenginlik konusunu konuşabilmeliyiz" çağrısı yaptı. 
Özersay, şunları kaydetti:
  "Kıbrıs Rum siyasi liderliği bu konuyu bir egemenlik meselesi gibi göstererek konuşmayı dahi kabul etmiyorsa bizim ne yapmamızı bekliyor? Oturup bu olanlara seyirci olmamızı mı? İşte böyle olmayacağını gösteren en önemli gelişme Türkiye’nin satın almış olduğu sondaj gemileridir."
Özersay, Fatih gemisinin Akdeniz’deki sondaj çalışmalarının önemine dikkat çekti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER