Müzakereler ele alındı

Sibel Siber, Almanya’nın AB İşleri’nden Sorumlu Bakanı Michael Roth ve beraberindeki milletvekillerini kabul etti

Müzakereler ele alındı
Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber dün, Almanya’nın AB İşleri’nden Sorumlu Bakanı Michael Roth ve Almanya Federal Meclisi milletvekillerini kabul etti.
Cumhuriyet Meclisi Başkanlığı’ndan verilen bilgiye göre, Sibel Siber, hükümet ortağı Alman Demokrat Partisinden Bakan Roth’un yanında milletvekili Heinz Barchmann ve Yeşiller Partisi’nden de Manuel Sarrazin’i kabul etti.
Yaklaşık bir saat süren toplantıda, Kıbrıs’ta devam eden müzakere süreci ve bu süreçte Avrupa Birliği ile ilişkiler konuşuldu.
Görüşmede Kıbrıslı Türklerin uluslararası topluma kendilerini anlatmaları konusunda Avrupa Birliği ülkelerinden anlayış beklediğini kaydeden Siber, barış dili kullanmanın toplumlar arasında güveni artırmaya hizmet eden en önemli araçlardan biri olduğunu söyledi. 
Sibel, bu çerçevede çözüm iradesi güçlü olan Kıbrıslı Türklerin seçilmiş temsilcilerinin, yurt dışı temaslarında Kıbrıs Rum liderliğinin engel çıkarmasına müsaade edilmemesi gerektiğini söyledi.
Toplantıda Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber’e CTP-BG Milletvekilleri Erkut Şahali ve Birikim Özgür eşlik etti.

Roth ile Özersay da görüştü
Kıbrıslı Türk Müzakereci Kudret Özersay da Almanya’nın AB işlerinden sorumlu Bakanı Michael Roth ile görüştü.
Görüşmede müzakerelerde gelinen son aşama ve sürecin bundan sonra ileriye götürülmesi konusunda atılabilecek adımlar ile bölgede yaşanan son gelişmeler ışığında taraflar arasında güven ortamının yaratılabilmesi için neler yapılabileceği ele alındı.
Görüşme sonrasında açıklama yapan Müzakereci Özersay, Almanya’nın Avrupa Birliği içerisinde çeşitli konularda atılacak herhangi bir adım açısından liderlik gösterebilecek en önemli aktörlerden birisi olduğunu söyledi. Bu görüşmede Kıbrıslı Türkler olarak haklı beklentilerine dikkat çekmeye çalıştıklarını vurgulayan Özersay, ayrıca müzakerelerde olumlu sonuç alınabilmesi ve Kıbrıslı Türklerin uluslararası toplum ile entegre olma hakkının önünün açılabilmesi için uluslararası topluma da düşen bazı önemli görevler olduğuna dikkat çektiklerini söyledi.
Özersay, görüşmede Kıbrıs Türk tarafının düşüncelerini aktarma imkanı bulduklarını da kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 20 Eylül 2014, 09:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER