banner493

“Nerden buldun  yasası tamam”

HP kurulurken savundukları ilkelerle ilerlediklerini söyleyen Senin, “Partizanlığa karşı duruşumuz nettir” dedi ve önemli açıklamalarda bulundu

“Nerden buldun  yasası tamam”
banner432

 Halkın Partisi (HP) Genel Sekreteri Yenal Senin, partisinin hükümet ortağı olduğu toplam 16 aylık süreçte parti kurulurken savundukları ilkelerle ilerlediklerini belirtti. 

Bir televizyon programında soruları yanıtlayan Senin, partisinin duruş olarak partizanlığa karşı olduğunu söyledi. Kişileri ayırma veya kişilere öncelik tanıma durumuna asla müsaade etmediklerini ifade eden Senin, toplumun aracı koymadan işlemlerini yapabildiği için şu an çok mutlu olduğunu anlattı.
Senin, Nerden Buldun Yasası’nın bir önceki hükümet döneminde komiteye giden ama orada bir türlü sonuca varmayan yasalardan biri olduğunu belirterek, bazı eksikliklerinin olduğunun dile getirildiğini, hukukçulardan yasayı alıp sıfırdan üzerinde 15-16 gün çalıştıklarını söyledi. 
Parti olarak bu yasayı tamamladıklarını, Meclis’in açılmasıyla birlikte milletvekilleri ve bakanlar aracılığıyla sunacaklarını kaydeden Senin, HP’nin her seçime girdiğinde seçim bütçesini, gelir-giderlerini açıkladığını belirtti. 
Yaklaşık üç gün sonra parti genel gelir-giderlerini de açıklayacaklarını belirten Senin, şeffaflık konusunda hassas olduklarını vurgulayarak, “Toplumda temiz siyaseti, hesap verebilirliği zihinlere kazımak için çalışmaya devam ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

“KIBTEK’te diyalog yoluyla süreç devam ediyor”
Genel Sekreter Yenal Senin, UBP ve HP koalisyonunun samimi ve güzel bir diyalog ortamında sürdüğünü belirtti. 
Rum tarafıyla geçişlerin hızlanması için sınır kapıları konusunu gündemlerine aldıklarını ifade eden Yenal Senin, sivil hizmet görevlilerinin çalışma koşulları ve şartlarının çok da iç açıcı olmadığını hatta sivil hizmet görevlisi olarak sınavı kazanan bazı kişilerin diğer devlet kurumlarına geçmeye başladığına dikkat çekti. Senin, geçtiğimiz ay yapılan Bakanlar Kurulu’nda da değinildiği gibi 40 sivil hizmet görevlisi alımı münhaline çıkılacağını açıkladı.
Bundan ayrı bu kişilere belli sosyal haklar ve ekstra tahsisatlar verileceği ve görevde belli zaman kalma zorunluluğu da getirileceğini kaydeden HP Genel Sekreteri Senin, sürekli bir devir daim olmasının geçişleri de aksattığını ifade etti.

“Aynı yerden başlamak sonuç getirmez” 
Genel Sekreter Yenal Senin, Kıbrıs müzakereleri konusunu da değerlendirdi. 
Bugün değerlendirmeden önce biraz geçmişin hatırlanması gerektiğine vurgu yapan Senin, sözlerine şöyle devam etti: 
“Crans-Montana öncesinde Sayın Cumhurbaşkanı partileri görüşmeye çağırıp görüş ve talepleri dile getireceğimiz bir çalışma yapmamızı istemişti. HP bu konuda mektup yazıp Sayın Cumhurbaşkanı’na hassasiyetlerini dile getiren tek partiydi. HP her zaman Kıbrıs konusunda anlaşmaya sıcak bakan bir parti konumundaydı. Crans-Montana bittikten sonra biz söylemeden Sayın Cumhurbaşkanı deklare ederek Rum kesiminin güç ve bu adanın doğal zenginliklerini paylaşımı konusunda hazır olmadığını söyledi… Doğal gaz ve Maraş konuları buna örnektir. Biz açık açık şöyle diyoruz; mevcut müzakereler Crans-Montana’nın koptuğu noktadadır. Bu noktadan tekrar başlamanın bu topluma kazandıracağı bir şey yoktur. Gerçekçi bir anlaşmayı hedefliyoruz.”

“Maraş açılımından Özersay 2015’te bahsetti”
“Maraş açılımı, 2015’te Cumhurbaşkanlığı seçiminde Sayın Kudret Özersay’ın bahsettiği bir projeydi. Türk yönetimi altında hak sahiplerinin geri dönüşünü planlayan bir açılımdı. Bugün atılan adımlar aslında onun devamıdır” diyen Genel Sekreter Senin, açılımın yeni hükümet döneminde hükümet programında da yer aldığını ve konsensüs sağlandığını belirtti.  

banner512
YORUM EKLE
banner502
SIRADAKİ HABER

banner471

banner459

banner472

banner460