banner564

‘Olumlu hava dağıldı’

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘iki devletli çözüm’ önerisi Rumların tepkisine yol açtı

‘Olumlu hava dağıldı’
banner598

   Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı kutlamaları nedeniyle KKTC’ye gerçekleştirdiği ziyaret, aynı zamanda gerek kutlamalar gerek de yeni Ercan Havalimanının açılışı sırasında yaptığı açıklamalar, dünkü Rum gazetelerinde geniş bir şekilde yer buldu.

   Fileleftheros gazetesi “İyi Ortamı Havaya Uçurdu- Erdoğan’ın Ziyaretinin Menüsünde Açılışlar, Duyurular ve Kışkırtıcı Açıklamalar Vardı” başlıklarıyla yer verdiği haberinde, Erdoğan’ın 20 Temmuz’un yıl dönümüyle ilgili olarak gerçekleştirdiği ziyareti çerçevesinde gönderdiği mesajın KKTC’nin tanınması ve iki devletli çözüm şeklinde olduğunu yazdı.
    Yeni Ercan havalimanının, kutlamalara katılmak için KKTC’ye gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın uçağıyla açıldığına da yer veren ve Erdoğan’ın KKTC’de bulunmasına yeni havalimanının açılmasının eşlik ettiğini kaydeden gazete, açılış uçuşunun "doğrudan uçuş olmadığını" iddia etti.
   Erdoğan’ın ziyareti Alithia gazetesinde ise “Yeni Tahrik Edici Açıklamalar- İşgal Altındaki Lefkoşa’daki Utanç Şenlikleri Doruğa Ulaştı- Anlaşmalar İmzalandı- Yasadışı Havalimanını Açtı- Kısıtlamaların Kaldırılması İçin Uluslararası Topluma Çağrıda Bulundu” başlıklarıyla yer aldı.
   Politis gazetesi ise Erdoğan’ın ziyaretiyle ilgili haber için “Erdoğan’dan İzolasyonun Delinmesi için Hediye- Erdoğan’ın BAE’den İşgal Bölgelerine Doğrudan Uçuşla Geldiğine Dair İddialar Kıbrıs Hükümeti Tarafından Kabul Edilmiyor- Net Mesaj: İki Kesimli İki Toplumlu Federasyona Hayır; İki Devlet ve Eşitlik- Erdoğan Tutum Değişikliği ve Müzakerelerin Başlama İhtimaliyle İlgili Her Türlü Öngörüyü Çürüttü” başlıklarını kullandı.
   Gazete, Erdoğan’ın yeni Ercan havalimanının dünkü açılış töreni esnasında yaptığı konuşmada, Kıbrıslı Türklerin izolasyonunun delinmesi ve KKTC’nin uluslararası toplumla olan bağlantısının artırılması şeklinde iki mesaj göndermek istediğine yer verdi. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner582

banner608

banner581

banner474