“Özelleştirme gizleniyor”

Korkmazhan, “Su anlaşmasının içeriği bilerek ve isteyerek yanlış bir şekilde aktarılmaktadır” iddiasında bulundu

“Özelleştirme gizleniyor”
Birleşik Kıbrıs Partisi (BKP) Genel Sekreteri Abdullah Korkmazhan, CTP-UBP Hükümeti’nin yağmur suyundan içme suyuna kadar tüm su kaynaklarını ve su altyapısını özelleştirip sattığını savunarak, bu gerçeğin halk tarafından öğrenilmemesi için su anlaşmasının bilerek ve isteyerek yanlış bir şekilde aktarıldığını öne sürdü.
Hükümet yetkilileri ve koalisyon partilerinin önde gelenlerinin hiç çekinmeden su anlaşmasına dair doğru olmayan bilgileri kamuoyu ile paylaştıklarını ve gerçeğin tam tersi yönünde propaganda yaptıklarını iddia eden Korkmazhan, yapılan anlaşmanın 6. maddesinde suyun özel bir tekelin işletmesine ve yönetimine devredileceğinin açık olmasına rağmen, kamuoyuna suyun Kıbrıslı Türkler tarafından yönetileceğine dair doğru olmayan bilgi verildiğini savundu.
Korkmazhan yaptığı açıklamada, doğru aktarılmayan bir diğer önemli noktanın ise yerel su kaynaklarının kamuya ait olmaya devam edeceği söyleminin olduğunu öne sürdü. Korkmazhan, “Anlaşmanın 8. maddesinde, içme-kullanma suyu, atıksu ve yağmur suyu ve zirai sulama işletmesinin ve kotrolünün imtiyaz sahibi özel şirketler tarafından yapılacağı açık bir şekilde belirtilmektedir” dedi.


“Suyun fiyatını özel şirket belirleyecek”
Suyun fiyatının pahalı olmayacağı ve devlet tarafından belirleneceği söyleminin de doğru olmadığını iddia eden Korkmazhan, yalnızca Türkiye’den gelen suyun değil, ülkede kullanılan tüm su fiyatlarının özel şirket tarafından belirlenecek tek tarifeden ücretlendirileceğini kaydetti. Sisteme katılmayacak belediyelerin adeta cezalandırıldığını ve sisteme katılmak zorunda bırakıldığını savunan Korkmazhan, belediyelerin özerk karar alma haklarının ellerinden alındığını ve özel şirketin keyfine terk edildiklerini öne sürdü.

Güncelleme Tarihi: 29 Şubat 2016, 09:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner471

banner465