banner564

Sakıncası var 

Özersay “KKTC siyasi partileri Türkiye’deki seçim için propaganda yapmamalı” dedi

Sakıncası var 
banner598

Halkın Partisi (HP) Genel Başkanı Kudret Özersay, ülkedeki siyasi partilerin Türkiye’deki veya bir başka ülkedeki seçimlerle ilgili siyasi kampanya yapmalarının, bu tür kampanyalara destek vermelerinin, oy toplamaya çalışmalarının ya da siyasi çalışma yürütmelerinin hem hukuken, hem de etik olarak sakıncalı olduğuna dikkat çekti.
Özersay, “Devletimizin bağımsızlığı konusunda samimiyseler bu tür faaliyetlerden kaçınmaları gerekir çünkü bu ileride siyasi müdahalelere davetiye çıkarmak anlamına gelecektir” diyerek bu türden siyasi faaliyetlerin Siyasi Partiler Yasası’na da aykırı olacağına işaret etti.
Kudret Özersay şöyle devam etti:
“Bugün bu türden faaliyetleri yapanlar yarın ülkemizdeki seçimlere müdahalelere davetiye çıkarmaktadırlar. Bugün Türkiye’deki seçim için KKTC’nin siyasi partileri kampanya yapar, oy toplamaya çalışır taraf olursa yarın ülkemizdeki seçimlerde Türkiye’deki siyasi partiler taraf olmayacak mı? Müdahil olmayacak mı? O zaman buna çanak tutan siyasi partilerin bağımsız olduğunu, hatta ülkenin bağımsız olduğunu ya da ayrı bir devletimiz olduğunu kime karşı nasıl savunacağız? Meşruiyetini Halktan almayanların bu türden siyasi şovlarla ayakta kalmaya çalışmaları Halk iradesine ve devletin bağımsızlığına gölge düşürür.”
Özersay açıklamasına şöyle devam etti:
"Bazı siyasi partilerimizin Türkiye’de yaklaşmakta olan seçimle ilgili olarak faaliyetlerde bulunmaya hazırlandıkları basında çıkan haberlerden görülmektedir. Oysa Siyasal Partiler Yasası siyasi partilerimizin seçimler yoluyla Devleti yönetme yetkisini elde etmek amacıyla faaliyet gösteren kuruluşlar olduklarını ortaya koymaktadır. KKTC dışındaki bir ülkedeki seçimler için siyasi faaliyet yürütülmesi hem yasaya aykırı olur, hem de ülke siyasetine yurt dışından siyasi gerilimlerin ve tartışmaların ithal edilmesi sonucunu doğurur ve siyasi müdahaleye davetiye çıkarılmış olur. Ülkemizdeki seçimlerin müdahale olmaksızın yapılmasını istiyorsak, Türkiye de dahil KKTC dışındaki bir ülkede yapılacak seçimlere siyasi partilerimizin müdahil olmamalıdır. Kuşkusuz bazı siyasi partiler zaten siyasi müdahaleleri çoktan sineye çekmiş durumdadırlar ve onlar belli ki bu durumlardan rahatsız olmuyorlar. Ancak devlete inanan ve bağımsızlığımızı önemseyen bir parti olarak biz bunu doğru bulmuyoruz ve bu konuda uyarıda bulunuyoruz” 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner471

banner474