banner564
banner556

Şimdilik her şey yolunda!

Turist sayısında, vergi gelirlerinde ve istihdamda artış olduğunu belirten Yorgancıoğlu, koalisyon hükümetinin uyum içinde çalıştığını ifade etti

Şimdilik her şey yolunda!
Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, hükümetin Kasım 2014-Mart 2015 dönemindeki çalışma ve icraatlarını dün Dışişleri Bakanlığı Konferans Salonu’nda düzenlenen basın toplantısıyla anlattı.
Başbakan Yorgancıoğlu, 2014 yılında 357 milyon TL öngörülen bütçe açığının, çok daha düşük gerçekleşerek 32 milyon 400 bin TL olduğunu; 2013’te 554 milyon 76 bin TL olan KDV gelirlerinin ise geçen yıl 676 milyon 51 bin TL’ye yükseldiğini söyledi.
Geçen yıl turist sayısının yüzde 11 artışla rekor düzeye ulaştığını ve KKTC’ye 795 bin turistin geldiğini, otellerdeki doluluğun yüzde 49’a yükseldiğini ifade eden Yorgancıoğlu, turizm gelirlerinin de geçen yıl yüzde 4.64 artışla 644 milyon 700 bin dolara çıktığını; artış eğiliminin bu yılın başlarında da sürdüğünü bildirdi.
Başbakan Yorgancıoğlu, 2013 yılında 554 milyon 76 bin TL olarak gerçekleşen KDV gelirlerinin 2014’te 676 milyon 51 bin TL’ye yükseldiğini de açıkladı.
Yorgancıoğlu, Yerel İşgücü İstihdamının Desteklenmesi Projesi’yle şimdiye kadar bin 870’i kadın, bin 656’sı erkek toplam 3 bin 526 kişinin destekten yararlandığını; 88’i kadınlara, 49’u genç erkeklere ait 137 girişimci iş insanına teşvik verildiğini ve toplamda 3 bin 653 kişinin bu projeden yararlandığını kaydetti.Son 5 ayda neler yapıldı?
Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, hükümetin son 5 ayındaki icraatlarını anlatmaya Başbakanlık bünyesindeki çalışmalarla başladı.
Yorgancıoğlu, gençlere verdikleri öncelikle, onları uyuşturucudan uzak tutmak amacıyla Başbakanlık bünyesinde kurulan “Uyuşturucuyla Mücadele Komisyonu”nun 18 Kasım 2014’ten itibaren başladığını söyledi. 
Cyprus Airport Services (CAS) çalışanları için yeni bir yasa yapılarak işe alınmalarının sağlandığını ve istihdamlarının tamamlandığını ifade eden Yorgancıoğlu, yeni yasalar hakkında da bilgi verdi.
Askerlik Yasası’ndaki değişiklikle ülkenin ihtiyaç duyduğu ara elemanların yetiştirilmesini teşvik için meslek lisesine gidenlerin askerlik süresinin kısaltıldığını belirten Yorgancıoğlu, 1200’ü aşkın sözleşmeli askerin, emeklilik hakkı elde edene kadar geri hizmetlerde çalışmasının sağlandığını, değişen dünya şartları gözetilerek ve Avrupa İnsan Hakları normları esas alınarak Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’nın disiplin kurallarını belirleyen yasanın AB standartlarına uyarlanıp Meclis’e sevk edildiğini anlattı.
Başbakan Yorgancıoğlu, ‘Kayıt Dışı Ekonomiyle Mücadele, Değerlendirme ve Yönlendirme Kurulu’ oluşturulduğunu, 2014’de öngörülen bütçe açığı 357 milyonken, gerçekleşenin bundan çok daha düşük, 32 milyon 400 bin TL olduğunu kaydederek “Hükümetin bütçe başarısına, 2013 yılında 554 milyon 76 bin TL olarak gerçekleşen KDV gelirlerimizin 676 milyon 51 bin TL’ye yükseltilmesi de eklendi” dedi.

20 bin yeni fidan dikilecek
Özkan Yorgancıoğlu, devletin gelir ortaklığının bir an önce başlaması ve bütçenin güçlendirilmesi amacıyla, Ercan Havalimanı’nda yer tesliminin yüklenici firmalara yapıldığını; inşaat sürecinde emniyet şeritlerinde yer alan risk altındaki ağaç sayısının 4-6 bin civarında olduğunun saptandığını, bunun yerine, Orman Dairesi’nin öngöreceği yerlere 20 bin yeni fidan dikilmesi hedeflendiğini açıkladı.

Yorgancıoğlu, “Bir ağaç kesilmesini bile istemeyiz ancak ülkenin gelişimi adına bu projenin de sürdürülmesi gerekir” dedi.

Yapı denetim kurulu
Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, gelişigüzel ve denetimsiz yapılaşma nedeniyle yaşanan sorunları ortadan kaldırmak için vize aşamasından temel atmaya ve anahtar teslimine kadar tüm süreci denetlemek üzere, ilgili tarafların katılımıyla ‘Yapı Denetim Kurulu’ oluşturulmasının karara bağlandığını bildirdi.

Bakanlıkların icraatlarıyla ilgili de bilgi aktardı.
Başbakan Yorgancıoğlu toplantıda, bakanlıkların icraatları ile ilgili de bilgi verdi. Başbakan Yardımcılığı, Ekonomi, Turizm, Kültür ve Spor Bakanlığı’nın son 5 ayda birçok farklı sorumluluk alanında çalışmasına devam ettiğini; 2014 yılı biterken 6 farklı kredi destek programıyla 841 işletmeye 205 milyon 746 bin 770 TL faiz destekli kredi imkanı sağlandığını anlatan Başbakan, bu sene ilan edilen Hibe Programları’yla, turizm ve sanayi alanlarında 7 milyon TL destek sağlandığını; bu destekle, ortalama 14 milyon TL tutarında yatırım olanağı sunulduğunu açıkladı.


Maliye Bakanlığı
Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, Maliye Bakanlığı’nın 5 aylık faaliyetlerine değinirken, 2015 Yılı Maaş Düzenlemeleri’yle ilgili kararnamenin yürürlüğe girdiğini, kamuda maaş artışı uygulamasındaki yeni düzenlemeye göre 'Hayat Pahalılığı' artışının, 2011’den sonra kamuya girip alt baremlerde çalışanlara daha fazla; üst baremlere ise kısmen daha az yansıtıldığını hatırlattı.
Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, oluşturulan, “Muhasip ve Murakıp Yetkilendirme Komitesi”yle yazılı sınavlarda başarı gösterip muhasebecilik mesleğini icra edenlerin de dahil olduğu daha adil bir yapının uygulamaya konduğunu ifade ederek Haziran 2013’ten beri tek bir muhasip yetkisi verilmemişken, bu yeni oluşumla yetki belgelerinin yazılı sınav sonunda başarılı olanlara verildiğini bildirdi.
Bunların yanı sıra, ‘Döviz Büroları Kuruluş, Lisans, Usul ve Esasları Tebliği’ güncellenerek yeni döviz büroları yetkilendirildiğini; Faiz Farkı Fonu’ndan kullandırılan kredilerde bir açılım daha yapıldığını; küçük esnafın sigorta borcunu ödemesi için kredi alma olanağı sağlandığını; ‘Banka Kartları Yasası’nı Meclis’ten geçirip, bu alanda ihtiyaç duyulan düzen ve rahatlamayı da sağladıklarını belirten Başbakan Yorgancıoğlu, esnafa ve taksicilere yönelik kredi ve uygulamalar hakkında da bilgi verdi. Yorgancıoğlu, yerel gelirlerdeki artış sayesinde 6 aydır cari giderleri yerel gerlirlerden karşıladıklarını da belirtti.

İçişleri Bakanlığı 
Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, İçişleri Bakanlığı bünyesindeki çalışmaları anlatırken, muhtarlara yapılan ödemede yaşanan tıkanmayı aşmak için fatura mecburiyetini kaldıracak bir yasa tasarısının Meclis’e sevk edildiğini; aynı şekilde çağdaş anlamda yeniden hazırlanan Birlikler ve Dernekler Yasası’nın da Meclis’e sevk edildiğini kaydetti.
Yorgancıoğlu, Ülkesel Fizik Plan konusunda da son aşamaya gelindiğini ve ilgili sivil toplum örgütlerinin önerileri de dikkate alınarak plana son şeklinin verildiğini kaydetti.

Dışişleri Bakanlığı… 
Dışişleri Bakanlığı’nın son 5 aydaki diplomatik girişimlerinin, özellikle müzakere sürecinin yeniden başlatılması etrafında yoğunlaştığını; Rum tarafının, hidrokarbon kaynaklarına ilişkin anlaşmazlık üzerine müzakerelerden tek yanlı çekilmesi nedeniyle, yoğun bir diplomatik çaba ortaya konduğunu belirten Yorgancıoğlu, BM, AB, ABD, İngiltere gibi etkili ve ilgili üçüncü taraflarla görüşülüp, Kıbrıslı Türklerin duruşunu doğru anlamaları için girişim yapıldığını söyledi.
Yorgancıoğlu, Rum tarafının hellim konusunda tek yanlı tescil başvurusu hakkında, Kıbrıs Türk Ticaret ve Sanayi Odaları’yla işbirliği halinde olduklarını ve gerek Brüksel’e ziyaretlerle, gerekse adadaki AB yetkilileriyle yoğun bir diplomasi yürütüldüğünü söyledi.

Milli Eğitim Bakanlığı
Başbakan Yorgancıoğlu, Milli Eğitim Bakanlığı’nın son 5 aydaki çalışmaları hakkında bilgi verirken, okullardaki eğitim projelerine ağırlık verildiğini, DAÜ koordinatörlüğünde, Temel Eğitim Program Geliştirme Projesi’nin yeniden yürütülmesi çalışmalarının yoğunluk kazandığını; ilkokul 1. sınıftan, ortaokul 8. sınıfa kadar tüm öğretim programlarının gözden geçirildiğini ve E-Okul Projesi’nin uygulanması için yazılım ve ihale şartnamesi hazırlandığını açıkladı.


Sağlık Bakanlığı
Sağlık Bakanlığı’nın çalışmalarına değinirken, bakanlık bünyesinde ‘İnsan Hücre, Doku ve Organ Nakli ile İlgili Kuralları Düzenleyen Yasa’nın 5’inci maddesi uyarınca ‘Koordinasyon Kurulu’ oluşturulduğunu kaydeden Başbakan Yorgancıoğlu, organ ve doku nakliyle ilgili stratejilerin belirleneceğini anlattı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı… 
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın icraatlarına değinirken, 5 Aralık 2013’te hayata geçen ‘Yerel İşgücü İstihdamının Desteklenmesi Projesi’nin, son aylarda faaliyetlerini artırdığını bildiren Başbakan Yorgancıoğlu, yeni istihdam edilen vatandaşların ve kendi işini kuran girişimcilerin, sosyal sigorta ve ihtiyat sandığı primleri işveren katkı paylarının, devlet tarafından karşılanmasının sağlandığını ifade etti.


Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı
Yorgancıoğlu, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’nın son 5 aydaki çalışmaları hakkında bilgi verirken, yol yapım, tamirat ve altyapı çalışmalarına ağırlık verdiğini, Kantara ile Ardahan arasındaki yol ayrımı ve Mersinlik yolu yapımı tamamlandığını; Bostancı- Taşpınar yol yapımı ve Mehmetçik-Pamuklu arasındaki rampanın asfaltlanmasının tamamlanmak üzere olduğunu ayrıca, Çayırova- Pamuklu yol ayrımı ve Mehmetçik- bayrak ayrımı arası yolun yapım işinin devam ettiğini belirtti.
Gazimağusa yeni hastane bağlantı yolunun, Akdeniz, Tepebaşı, Çamlıbel köy yolu kavşaklarının yakında tamamlanmasının hedeflendiğini kaydeden Özkan Yorgancıoğlu, Akıncılar-Haspolat arasındaki yolun proje ihalesinin tamamlandığını; Beyköy yeni yerleşim alanının ihale aşamasında olduğunu da açıkladı.
Yorgancıoğlu, Akıncılar yolunun yapımı için ilgili firmaya yetki verildiğini kaydetti.


Gıda, Tarım ve Enerji Bakanlığı 
Gıda, Tarım ve Enerji Bakanlığı’nın tarımda yeniden yapılandırma amacıyla 10 Ocak’tan beri ilgili sivil toplum örgütleriyle düzenli toplantılar gerçekleştirildiğini ve ilk olarak üretici tanımıyla ilgili bir taslak hazırlandığını kaydeden Başbakan Yorgancıoğlu, büyükbaş hayvanlarda rastlanan LSD hastalığının yayılmaması için 70 bin doz aşı getirilmesi için ihale yapıldığını ve aşılamanın başladığını; itlaf edilen hayvanların bedellerinin ise sahiplerine ödendiğini söyledi.


Çevre ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı  
Çevre ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’nın icraat ve çalışmaları hakkında da bilgi veren Başbakan Yorgancıoğlu, enerji santrallerinde kullanılan ve çevre kirliliğine yol açan kükürt oranı yüzde 3’ün üzerindeki ‘fueloil’in yasaklanmasının son aylardaki en önemli icraatlardan olduğunu ifade etti.“İnsanımızın sağlığını koruyup çevre kirliliğini önlemek amacıyla, Ak-Sa ve Kıb-Tek santrallerine filtre takılması kararı yine bu çevre duyarlığımız nedeniyle önceliklidir” diyen Yorgancıoğlu, Türkiye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Jeoloji ve Maden Dairesi Müdürlüğü arasında imzalanan protokolle “KKTC’nin Doğal Kaynaklarının Araştırılması ve Geliştirilmesi Projesi”ne başlandığını açıkladı.

“Sürecin sonuna yaklaşılıyor”
Başbakan Yorgancıoğlu, Türkiye’den gelecek suyun ilk akışı için planlanan sürecin sonuna yaklaşıldığını, Geçitköy Barajı, pompa istasyonu ve Güzelyalı dengeleme deposunun tamamlandığını, Çamlıbel Arıtma Tesisi ve Lefkoşa’ya su verilecek 64 kilometrelik hattın inşasının ise tamamlanmak üzere olduğunu, yaz ortalarında deniz geçişinin de tamamlanıp, KKTC’ye suyun ilk akışının sağlanmasının planlandığını anlattı.


Hükümeti bozmak için basına gerek yok…
Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, basında “hükümette kavga varmış gibi takdim edilmesinin bir anlamı olmadığını”, basın mensuplarından beklentisinin; “hükümetin ne zaman yıkılacağı yerine icraatlarını sorgulaması” olduğunu belirterek, hükümet ortaklarının hükümeti bozma kararı alacaksa basına ihtiyacı olmadığını söyledi.

PGM’deki kriz… 
Yorgancıoğlu, Polis Genel Müdürlüğü’ne atama konusunda yaşanan “kriz” ile ilgili sorulan bir soruya karşılık, bu konuda bir “kilitlenme” olduğunu, ancak bu sürecin doğal şekilde çözüleceğini kaydetti.


“2016-18 Ekonomik Programı Türkiye ile tartışılacak”
2016-2018 Ekonomik Program ile ilgili yaşanan süreci de değerlendiren Yorgancıoğlu, Maliye Bakanlığı’nın programın temellerini oluşturmak üzere verileri topladığını, bu konuda yapılacak değerlendirmeler ve tartışmaların ardından haziran veya temmuz ayında Türkiye ile masaya oturup bu programı tartışacaklarını kaydetti. 

Güncelleme Tarihi: 21 Mart 2015, 09:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner464

banner455