banner564

Sonuçtan emin

Taçoy, “UBP’nin cumhurbaşkanı adayı kim olursa olsun ikinci tura kalacaktır” dedi

Sonuçtan emin
banner598

Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy, katıldığı televizyon programına gündemle ilgili açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Ulusal Birlik Partisinin (UBP) adayı ile ilgili soruyu da yanıtlayan Taçoy, partinin adayının belli olmadığını ve tüzük gereği kararı parti meclisinin vereceğini söyledi. 
Taçoy, şöyle konuştu: 
“UBP her seçime hazırdır. Tüm siyasi partiler hazırlıkları tamamladık dedikleri noktada UBP zaten hazırdır. Sorun yok. UBP’nin göstereceği aday mutlaka ikinci turun adayıdır. Ve kazanacaktır. Kimse aklından çıkarmasın. Karşısında kim olursa olsun ikinci turun adayıdır. Bunun bir tek şart var; Parti önderleri konuşup üzerinde iyice hesap yapıp tavır koymalıdır. Yılların verdiği tecrübeyle bunları gördüm.”

“Rumların çalışmaları hukuka aykırı”
Taçoy, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin sondaj çalışmaları yapmasının hukuka aykırı olduğunu, KKTC ve Türkiye’nin bu hukuksuzluğu gidermek için ortak çalışmalara başladığını kaydetti.
Yer altı kaynaklarının tümünün iki tarafa ait olduğunun Annan planında da kabul edildiğini anımsatan Taçoy, Güney Kıbrıs’ın bu sonuca rağmen AB ve Yunanistan’dan aldığı destekle tek taraflı müdahale ettiğini dile getirdi.
15 Temmuz 1974 Yunan darbesini hatırlatarak konuşmasına başlayan Bakan Taçoy, Yunan cuntasının Kıbrıs Cumhuriyetini ele geçirmek için yaptığı darbeyi dünyanın görmediğini, bu girişime Türkiye’nin müdahale ettiğini söyledi. Taçoy, haklı olan tarafın Türk tarafı olmasına rağmen dünyanın bu konunun tersini kabul ettiğini belirterek Doğu Akdeniz’de bugün yaşanan gelişmeleri geçmiş dönemin ışığında değerlendirdi. 
Taçoy, yer altı kaynaklarının tümünün iki tarafa ait olduğunun Annan planında da kabul edildiğini belirterek, Güney Kıbrıs’ın bu sonuca rağmen AB ve Yunanistan’dan aldığı destekle tek taraflı müdahale ettiğini belirtti.

Enerjide yapılacak çalışmaları da anlattı
Bakanlık çalışmaları ile ilgili de konuşan Taçoy, enerji konusunun çok merak edildiğini kaydederek, enerjide yapılacak çalışmaları aktardı.
Taçoy gelecekte farklılıkların olacağının altını çizerek, ortaya konulacak projelerle yenilenebilir enerjiyle çalışma yapılması gerektiğini, geniş kapsamlı çalışma yaptıklarını belirtti. “Bugünkü şartlarda oluşturacağımız yüzde 20 oranındaki bir güneş enerjisi, bizim sistemi ne kadar etkileyecek diye sorarsak, kurulan sistemle bunun fiyatları hiç etkilemeyeceğini, kapasiteyi düşürmeyeceğini söyleyebilirim” diyen Taçoy,  Enerji verimliliği yasasının geçmesi gerektiğini, kime bağlı çalışacağı  noktasında çalışmanın devam ettiğini, ihtiyaç duyulan maddelerin yerleştirildiğini ve halkın lehine bir sonuç ortaya çıkacağını söyledi. 


AR-GE projeleri sürüyor
Araştırma geliştirme ile ilgili projelerini de anlatan Bakan Taçoy, şöyle  konuştu:
“ODTÜ bir kampus oluşturdu, içine teko-park yaptı.  Yani AR-GE ve inovatif çalışmaların yapılabileceği bir yer. Teknoloji parklarını bizim bazı amaçlar için kullanmamız lazım. Benim bir düşüncem geldi diyen gencin, bu ister vatandaş olsun, ister olmasın, gelen düşüncesine katkı sağlamalıyız. Bu kişiye 100 bin dolar bulup şirket kuracaksın dersek bulamaz. Ben bunu serbest bırakmalıyım. Bunu bırakırken yerli ortak bul dememeliyiz. Ben senden projenin nihayetini arıyorum. Düşüncesi gelen insana düşüncesini yapabilmesi için katkı sağlamam lazım. Bu ilk dönem, kuluçka, gelişim dönemi takip edilmeli. Üretilen her neyse patent çalışmasını devlet yapmalı. Bunu yapacağız. İkincisi dünyadaki bir kurumun yapmasını istediği bir çalışmayı yapabilecek bir merkez oluşturup, bunun yeni bir sanayi sahası olarak nitelendirip, networkü sağlamak zorundayız. Yurt dışında AR-GE’ye önem veren şirketleri kendi bünyemize almamız lazım. Akademisyen, öğrenci, iklimin getirdiği avantajlar var. Bunları değerlendirmek isterseniz, KKTC de deneyebileceğiniz imkanlar var.”  

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner582

banner608

banner581

banner474