banner564

Suç ortakları aranıyor

Yabancı uyruklu şahısların kredi kartı bilgilerini çalıp, 7 günde 4 milyona yakın para çekenlerden biri olan İsmet Koca 3 gün daha tutuklu kalacak

Suç ortakları aranıyor
banner598

Suna ERDEN

Yurt dışında yaşayan kişilerin kredi kartı bilgilerini kullanarak, 4 milyon TL’ye yakın çekim yapan İsko Yapı İnşaat ve Ticaret Şirketi direktörü İsmet Koca hakkındaki soruşturma devam ediyor. Zanlının suç ortağı olan 2 kişinin arandığı açıklanırken, son 3 günde 4 kart sahibinin daha şikayetçi olduğu belirtildi. 
Zanlının işyerine operasyon düzenleyen mali polis, kartlarından para çekilen şahıslara satış yapılmış gibi hazırlanan sahte faturaların ele geçirildiğini açıkladı.
Hakkında birçok suçlamayla soruşturma başlatılan zanlı dün mahkemeye çıkarıldı.
Olguları aktaran polis memuru, 10 Ağustos 2023 tarihinde KKTC’de faaliyet gösteren bir bankadan bazı şahısların kredi kartlarından rızaları olmaksızın bir işyerine ait pos cihazı aracılığı ve mail order yönetimi ile birçok işlem yapıldığına, 3 milyon 617 bin 166 TL paranın,  iş yerinin hesabına aktarıldığına dair bilgi aldıklarını ve söyledi. 
Polis, yapılan soruşturma sonucu Cihangir’de faaliyet gösteren İsko Yapı İnşaat ve Ticaret Şirketi Ltd.’in sahibi İsmet Koca’nın tespit edilerek, Mali Şube ekipleri tarafından yapılan operasyonla tespit edilip tutuklandığını söyledi. 
Zanlının iş yerinde arama yapıldığını kaydeden polis, şirkete ait fatura bloğu, işlemleri yaptığı pos cihazı, içerisinde mail order formları bulunan laptop, birçok yabancı şahsa ait pasaport ve kart bilgileri bulunan 2 adet cep telefonu, kartlardan çekilişleri gösteren birçok slip ve para kasasında da yaptığı işlemler sonucu aldığı 40 bin TL nakit para bulunarak emare olarak alındığını açıkladı. 

7 günde 4 milyona yakın çekim
Polis, yürütülen soruşturma sonucu zanlının 23-30 Temmuz 2023 tarihleri arasında iş yerinde, yurt dışında yaşayan yabancı şahıslara ait çalıntı veya kopyalandığına inanılan kart bilgilerinin şifrelerini iş yerinde bulunan pos birçok kez mail order sistemi ile kullanmak suretiyle toplam 3 milyon 617 bin 166 TL paranın sahtekarlıkla şirket hesabına yatmasını sağladığını açıkladı. 
Polis, yapılan araştırma sonucu zanlıya ait işyeri hesabına aktarılan paranın bir kısmının nakit çekildiğini, bir kısmının ise yine aynı şirkete ait başka hesaba aktarıldığını tespit ettiklerini söyledi. Polis, ilk tespitlere göre; 105 işlem yapıldığını belirtti. 

Satış yapmış gibi fatura hazırladı
Polis, zanlının, kredi kartı ve banka kartı sahiplerinin şikayeti üzerine, kart sahiplerine gerçekte olmayan bir satış yaptığı yönünde 8 adet sahte faturayı düzenleyerek ve bankaya vererek tedavüle sürdüğünü söyledi. Polis, iş yerinde ele geçirilen fatura bloğunda yapılan incelemede 12 adet kesilip tedavüle sürülen ve 14 adet de tedavüle sürülmek üzere hazırlanmış olan fatura tespit edilip bu yönde de soruşturma başlatıldığını açıkladı. Polis, zanlının itiraf içerikli gönüllü ifade verdiğini belirtti. Zanlının 11 Ağustos tarihinde mahkemeye çıkarıldığını ve 3 gün tutukluluk emri alındığını kaydeden polis, bu süre içerisinde zanlının evinde arama yapıldığını ancak kanunsuz herhangi bir şey bulunmadığını söyledi. Polis, ayrıca hesapları kullanılan 4 kişini daha şikayetçi olduğunu, böylelikle bankadan çekilen paranın 2 milyonu aşkın kısmıyla ilgili kart sahiplerinin şikayetçi olduğunu açıkladı. Meseleyle ilgili 9 ifade alındığını kaydeden polis, alınması gereken ifadeler ve emareler olduğunu, ayrıca mesele ile bağlantısı olduğuna inanılan iki şahsın arandığını belirterek, zanlının 3 gün daha tutuklu kalmasını talep etti.
Mahkeme talebi kabul etti. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner608

banner473