Tarifsiz acı

1974’te şehit edilerek ‘Katliam Çukuruna’ gömülen 7’si kız 7’si erkek, en küçüğü 4 aylık, en büyüğü 16 yaşında olan 14 çocuk defnedildi

Tarifsiz acı
banner432

Muratağa ve Sandallar köyünde 14 Ağustos 1974’te şehit edilen ve yapılan kazı çalışmaları sonucu kimlik tespiti tamamlanan 14 şehit, dün düzenlenen askeri törenle defnedildi.
Törene, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Meclis Başkanı Teberrüken Uluçay, Başbakan Ersan Saner, KTBK Komutanı Tümgeneral Sezai Öztürk, GKK Komutanı Tümgeneral Zorlu Topaloğlu, Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi Bakanı Erhan Arıklı, Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, milletvekilleri ve diğer yetkililer ile şehit aileleri katıldı.
Şehitlerin, askeri törenle ebedi istirahatgahlarına uğurlandığı törende, cenaze namazını Din İşleri Başkanı Talip Atalay kıldırdı.
Şehit Aileleri ve Malul Gaziler Derneği Başkanı Gürsel Benan'ın konuşması, cenaze namazının kılınması, saygı duruşu, saygı atışı, bayrak ve resimlerin şehit ailelerine teslim edilmesinin ardından şehitler defnedildi.

En küçüğü 4 aylıktı
1974’te EOKA-B’cilerin gerçekleştirdiği Muratağa-Sandallar katliamıyla ilgili olarak Kayıp Şahıslar Komitesi’nin Muratağa’da yürüttüğü kazılarda bulunarak, DNA testleri aracılığıyla kimlikleri tespit edilen 7’si kız, 7’si erkek toplam 14 çocuğun en küçüğü 4 aylık, en büyüğü ise 16 yaşındaydı...
Acıların tazelendiği duygusal törende, şehit yakınları gözyaşı döktü.

Karabudak, eşini ve 5 çocuğunu kaybetti
Defin töreninde en acılı olanlarsa hiç şüphesiz bugünkü törende yer alarak evlatlarını defneden bir anne; Emine Reyhan ile bir baba; Bayram Karabudak’tı.
Katliamda eşini ve 5 çocuğunu kaybeden Bayram Karabudak, 46 yıl önce kaybettiği çocuklarını defnederken onların ardından bir kez daha gözyaşı döktü. Zaman zaman ayakta durmakta zorlanan Bayram Karabudak yakınları tarafından teskin edildi. Cumhurbaşkanı Tatar ve Başbakan Saner de Bayram Karabudak’a başsağlığı diledi.

Emine Reyhan, Aziz’ini toprağa verdi
Emine Reyhan da 1974 yazında köyde nenesinin ve dedesinin yanında kalan 11 yaşındaki oğlu Aziz’i toprağa verdi. Katliamda, annesini, babasını, kardeşlerini ve yeğenlerini kaybeden Emine Reyhan da bugün oğlunu ebedi istirahatgahına defnetti. Emine Reyhan, yanında olan çocukları tarafından teskin edildi.

Aysel öğretmen de oradaydı
Katliamda annesini ve kardeşini kaybeden,1974’te köyün öğretmeni olan Aysel Soykara ise öğrencilerine son görevini yerine getirmek için törendeydi.

Şehitlerin isimleri ve yaşları
Askeri törenle defnedilen 14 şehidin isimleri ve yaşları söyle:
“Havva Süleyman 12; Aliye Süleyman 10; Halil Bayram 11; Eren Bayram 12; Mustafa Bayram 3; Ayşe Bayram 9; Zehra Bayram 6 aylık; Hüseyin Arif 11; Yüksel Arif 9; Hayriye Arif 4 aylık; Göksel Arif 10; Sevgi Hasan 10; Ayşe Hasan 16; Aziz Fikri 11.”

Benan: Tarihe kara bir leke olarak geçti
Şehit Aileleri ve Malul Gaziler Derneği Başkanı Gürsel Benan, törende yaptığı konuşmada, bugün, 46 yıl önce yaşanan ve toplumsal bellekte büyük yer eden acıları, savaşın acı yüzünü hatırladıklarını söyledi. 
Benan, insanın en temel hakkının yaşama hakkı olduğuna vurgu yaparak, 46 yıl önce burada yaşananların, EOKA terör örgütünün saldırılarının, katliamlarının Türkiye Cumhuriyeti ve Türk askeri sayesinde son bulduğunu vurguladı. 
Benan, gelecek nesillerin bayrağı altında, vatanında, özgür yaşamalarının şehitler sayesinde olduğuna işaret ederek, "İnsanlık tarihine yüz karası olarak geçen bu olayları unutmadık ve unutmayacağız" dedi. 

Tatar: Anneler 46 yıldır ağlıyor
Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, şehitlerin defin törenin ardından basına yaptığı açıklamada, Muratağa Sandallar’da insanların katledildiğini kaydetti.
Yaşanan vahşeti göz önünde bulundurarak, bir anlaşma olmasının şehitlere olan bir borç olduğuna vurgu yapan Tatar, kimlik tespit çalışmalarında emeği geçen herkese teşekkür etti.
46 yıldır annelerin ve ailelerin ağladığını ifade eden Tatar, Kıbrıs'ta adil kalıcı sürdürülebilir bir barış olacaksa bu yaşanan acıların dikkate alınması gerektiğini vurguladı.

Güncelleme Tarihi: 27 Aralık 2020, 04:02

Diyalog Gazetesi

banner478
YORUM EKLE
YORUMLAR
Akın Tangül
Akın Tangül - 3 hafta Önce

Allah rahmet eylesin tüm şehitlerimize, Mehmetçiklerimize ve Mücahitlerimize, nur içinde yatsınlar, babalarımızın dedelerimizin verdiği mücadeleyle bugün özgürce başımız dik yaşıyoruz,ANAVATAN TÜRKİYE ILE BİRLİKTE VURGULUYORUZ BİR DAHA,DOSTA VE DÜŞMANA, KIBRIS TÜRKTÜR,TÜRK KALACAKTIR

Akın Tangül
Akın Tangül - 3 hafta Önce

Allah rahmet eylesin tüm şehitlerimize, Mehmetçiklerimize ve Mücahitlerimize, nur içinde yatsınlar, babalarımızın dedelerimizin verdiği mücadeleyle bugün özgürce başımız dik yaşıyoruz,ANAVATAN TÜRKİYE ILE BİRLİKTE VURGULUYORUZ BİR DAHA,DOSTA VE DÜŞMANA, KIBRIS TÜRKTÜR,TÜRK KALACAKTIR

SIRADAKİ HABER

banner464

banner459

banner473

banner460