banner564
banner556

Üçüncü ülke çalışanı 6 kat arttı

Kuzey Kıbrıs’ta 2010'da 2 bin 917 kişi üçüncü ülke çalışanı varken, 2018'de bu rakam 14 Bin 657’ye yükseldi

Üçüncü ülke çalışanı 6 kat arttı

 Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu, Kayıt Dışı İş Gücüne karşı Çalışma Affı hazırladıklarını, Meclis’in açılmasıyla yasalaştıracaklarını açıkladı. Sucuoğlu, “ 2008 Yılı’ndan beri bu ülkede engelli istihdamı yok. Şimdiden duyuralım.  2020 yılında engelli istihdamını yapacağız.” dedi.  

Yapılan açıklamaya göre Faiz Sucuoğlu,  BRT’de katıldığı programda soruları yanıtladı, Bakanlığın çalışmalarını anlattı. 
Kayıt kışı iş yaşamında ciddi bir artış gördüklerini belirten Sucuoğlu, 2018 Yılı itibarıyla Kayıt Dışı Yaşamın yüzde 20.44 olduğunu söyledi.
Sucuoğlu, “2010'da 2917 3. ülke çalışanı varken, 2018'de 14 Bin 657 kişi var. 6 kat bir artış söz konusu. TC'den gelen işçi sayısı da 2010'da 27Bin 792 iken 2018'de 33 Bin 255 oldu. 3. ülkelerden ise 6 kat bir artış var. Kayıt dışına düşen işçi sayısında özellikle 3. ülkelerden gelen işçilerin kayıt dışılığa düştüğünü tespitini yaptık. Bizim derdimiz sivrisineği öldürmekten çok bataklığı kurutmak. Bu yönde çalışıyoruz. Bir çalışma affı gündeme getirdik, hazırladık. Ekim Ayı'nda Meclis açılınca yasallaştıracağız.” dedi. 
Konuyu siyaset üstü gördüklerini belirten Sucuoğlu, “Yasa tasarısını muhalefete de yolladık. Görüşlerini bekliyoruz. Çünkü cebinde parası olmayan, bahçede yatan, her gece bir yerde geçiren, saklayan binlerce insandan bahsediyoruz. Ya bu şekilde bırakacağız, Yıkanamayan, cebinde parası olmayan, yeri olmayan 9000 kayıt dışı işçi bu ülkede izinsiz gezecek, ya da bir hem af gündeme getirelim hem de yeniden af ihtiyacı olmayacak şekilde tedbirleri alalım. Tüzükler hazırlayalım.” şeklinde konuştu.

“Çalışma affı muhaceret affı değildir”
Sektörler arası yatay ve dikey geçişler sırasında büyük oranda kayıt dışılık başladığına işaret eden Sucuoğlu, “Teminatı yatıranlar ortada kalıyor. Yatay ve dikey geçişleri kontrol altına alma adına tüzükler hazırladık. Önüne gelen buradan buraya gidiyorum diyemeyecek. Dikey geçiş yapacaksa 6 ay ülkesine gidip, dönebilecek. Af yasasını böyle tüzüklerle gündeme getireceğiz. Sadece af değil, sorunun kaynağını da kurutuyoruz. Affı çıkardıktan sonra Belli bir süre 3.ülkeden işçi gelmesini durduruyoruz. Yoksa kendi kendimizi kandırmaktan öteye gitmez. Affı çıkarırsınız ama gelmeye devam eder, bu koşullarda kontrol altına almak daha da zorlaşır. Radikal kararlar alacağız yoksa aynı konuları sürekli tekrar tekrar konuşuruz” ifadelerini kullandı.    

Güncelleme Tarihi: 18 Eylül 2019, 11:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner456

banner472