banner564

Ülke denetimsiz

Nijeryalı Walshak Augustine Ngok’u önce darp edip, elleri ile boğarak öldüren katil zanlısının 5 yıldır kaçak olduğu belirlendi

Ülke denetimsiz
banner598

Suna ERDEN
Darp edilip, boğularak öldürüldükten sonra cesedi  Haspolat - Taşkent Anayolu üzerinde bulunan toprak yol girişine atılan Nijerya uyruklu Walshak Augustine Ngok cinayeti ile ilgili soruşturma tamamlandı. Ngok’u önce ciddi şekilde darp edip, ardından elleri ile boğarak öldüren katil zanlısı Ezeh Christopher’in 5 yıldır ülkede kaçak kaldığı belirlendi. Cinayetin ardından cesedin taşınmasına yardım eden ve delilleri karartan Nana Fosu Awoture Nkansah ile Wayne Ayanda Moyo’nun ise öğrenci olarak ülkeye geldikleri ancak kayıtlarının dondurdukları tespit edildi.
Polisin ilk etapta tutukladığı Ambrose Kelechi Onyeukwu, Afamaefune Hanry Uwadibie ve Amanda Nyambawe ise suçla bağlantıları tespit edilmeyerek serbest  bırakıldı. 

Yıllardır kaçak
Cinayet zanlısı Ezeh Christopher ile suç ortakları Nana Fosu Awoture Nkansah ve Wayne Ayanda Moyo dün teminat talebi ile Lefkoşa’da mahkemeye çıkarıldı. 
Soruşturmayı yapan Müfettiş Muavini Cem Ozan, zanlı Ezeh Christopher’in 19 Nisan’da Nijerya uyruklu Walshak Augustine Ngok’u öldürdüğünü belirtti. Zanlının gönüllü ifade verip, suçlamaları kabul ettiğini söyleyen Ozan, devam eden soruşturmaya etki edemeyeceğini kaydetti. 
Ozan, zanlı Ezeh  Christopher’in KKTC’de 5 yıldır yasal statüsü olmadığını ve müebbet hapis öngören çok ciddi bir suçla yargılanacağına vurgu yaptı. 
Ozan, Christopher’in “Adam Kaçırm”a suçuyla ilgili de daha önceden aleyhinde dosya tazmin edildiğini belirtti. 
Ozan, zanlılar Nana Fosu Awoture Nkansah ve Wayne Ayanda Moyo’nu ise “Tebdirsizlik ve dikkatsizlik sonucu başkasının ölümüne neden olma” ve “Delilleri ortadan kaldırma” suçlarıyla methaldar olduğunu söyledi.
Ozan, zanlıların 7 yıla kadar hapis öngören suçla yargılanacağını belirtip, pasif öğrenci konumundaki iki zanlının tutuklu yargılanmasını talep etti. 

Tutuklu yargılanacaklar
Mahkeme, zanlı Ezeh Christopher’in müebbet hapis cezasıyla yargılanacağını ve 5 yıldır kaçak statüde olduğunu belirterek, 3 ayı aşmamak üzere cezaevinde hükümsüz tutuklu kalmasına emir verdi. Diğer iki zanlının da pasif öğrenci konumunda olduklarını ve suçların ciddiyetine vurgu yapan mahkeme, üç ayı aşmamak üzere cezaevinde hükümsüz tutuklu kalmasına karar verdi. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner582

banner608

banner581

banner474