banner556

Yapıcı mesaj

Çevrimiçi gerçekleşen görüşmede Tatar, Kıbrıs Türk tarafının AB ile iş birliğine hazır olduğunu ifade etti

Yapıcı mesaj

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar önceki gün Avrupa Komisyonu Yapısal Reform Desteği Genel Direktörü Mario Nava ve heyetiyle çevrimiçi görüşme gerçekleştirdi. Görüşmede, farklı alanlarda yapılabilecek iş birliği konuları ele alındı. 
Açıklamaya göre, Tatar, görüşmede, Kıbrıs Türk tarafının AB ile iş birliğine hazır olduğunu ifade etti.
Cumhurbaşkanı Tatar, "AB'nin, Kıbrıslı Türklere herhangi bir ayrım yapmasının önlenmesi önemlidir. Bizim pozisyonumuz; çevre, eğitim, ticaret ve turizm gibi farklı konularda AB ile iş birliğimizin devamı ve gelişmesi yönündedir” dedi.
Kıbrıs Türk tarafının, pandemi dolayısıyla Kıbrıs'ın her iki tarafında yaşanan ekonomik olumsuzlukları önlemeye yönelik projeler üretmeye ve uygulamaya hazır olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Tatar, iki taraflı teknik komitelerin çalışmalarında AB ile ilgili projelerin yer aldığını dile getirdi. 
Cumhurbaşkanı Tatar, temiz enerji projelerinde Kıbrıs Türk tarafının da yer almasının önemine işaret ederek, AB'nin çevre dostu yeşil enerji projelerinde KKTC'ye de yatırım yapmasının önemini ifade etti ve "Çevre kirliliği sınır tanımaz" dedi.

Nava: Yapıcı bir görüşme
Avrupa Komisyonu Yapısal Reform Destek Genel Direktörü Mario Nava ise yapıcı bir görüşme olduğunu belirterek Kıbrıs Türk tarafı ile temaslarını devam ettirme isteğini dile getirdi.  
Çevrimiçi görüşmeye, Cumhurbaşkanı Özel Temsilcisi M. Ergün Olgun, Başbakanlık Müsteşarı Hüseyin Amcaoğlu ve müzakere heyeti de katıldı.

Güncelleme Tarihi: 04 Şubat 2022, 11:24
banner560
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner471

banner468