banner564
banner556

Yediğimize dikkat edelim

Gıda Mühendisleri Odası, havaların ısınmasıyla zehirlenme riskinin arttığı uyarısında bulundu

Yediğimize dikkat edelim

Gıda Mühendisleri Odası, havaların ısınmasıyla gıda zehirlenme riskinin de arttığı uyarısında bulundu.
Oda Başkanı Dr. Beste Oymen  yaptığı yazılı açıklamada, havaların ısınmasıyla sağlığa zarar verebilme potansiyeli olan mikroorganizmaların daha da hızlı üreme ve çoğaldığına dikkat çekti.
Oymen, en yaygın gıda zehirlenmesi belirtileri ateş, mide bulantısı, kusma, karın ağrısı ve kramplar, baş dönmesi, halsizlik ve ishal olduğunu bu durumlarda hastalığın kendi kendine geçmesi beklenmemesi gerektiğini ve vakit kaybetmeden bir doktora veya hastaneye başvurulması gerektiğini kaydetti.
Oymen şu noktalara dikkat çekti:
“Gıda zehirlenmesi nedenlerinin en başında hijyen eksikliği gelmektedir. Yıkanmamış veya yanlış yıkanmış eller ve yüzeyler mikropları hızla yayabilir ve gıda kaynaklı hastalıklara neden olabilir. Ellerinizi, gıda hazırlarken kullanılan ekipmanları ve yüzeyleri temiz tutunuz. Tuvaleti kullandıktan, çocukların bezini değiştirdikten sonra ve yemekten veya yiyecek hazırlamadan önce ellerinizi sabun ve akan su  ile en az 20 saniye iyice yıkayın ve temiz bir havlu ile kurulayınız. Kullanılan ekipmanları ve yüzeyleri de uygun temizlik maddeleri ve tercihen sıcak suyla temizleyiniz.
Çiğ gıdalarla pişmiş gıdaları ayrı tutunuz. Alışveriş yaparken, yemek hazırlarken veya yiyecekleri muhafaza ederken; çapraz bulaşı olarak adlandırılan olayın önüne geçmek için  çiğ et, tavuk ve balık ürünlerini diğer gıdalardan uzak tutunuz.  Bunun için çiğ ve yemeye hazır gıdalar için farklı kesme tahtaları kullanınız…
Donmuş tavuk eti, balık, kıyma ve parça et kesinlikle oda sıcaklığında çözdürülmemeli, çözdürme işlemi buzdolabında, diğer besinlerle temas etmeyecek şekilde,  24 saat içinde yapılmalıdır.  Çözdürmek için mikrodalga kullanıyorsanız, güç derecesini buna göre ayarlarınız, çözdürdükten sonra beklemeden pişiriniz. Çiğ yiyecek oda sıcaklığında ne kadar uzun süre bırakılırsa bakteriler o kadar çabuk çoğalır. 
Dondurma satın alınırken ise çözülüp, tekrar dondurulmamış, orjinal şekli ve ambalajı değişmemiş dondurmalar alınmalıdır. Dondurma, alışverişte en son alınıp, hızlı bir şekilde soğutucuya ulaştırmalı veya hemen tüketilmelidir.
Oda sıcaklığında uzun süre bekleyen gıdalarda pişirme ile ortadan kaldırılamayacak bakteri veya toksinler bulunabilir, gıda zehirlenmesi kaynağı olabilir…”
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner471

banner473