Duygu dolu bir gece

Denktaş Vakfı, Kıbrıs Türk Halkı’nın varoluş mücadelesine büyük hizmetleri bulunan Güner Necat’ı, yılın annesi seçti

Duygu dolu bir gece
banner432
Denktaş Vakfı bu yıl ilk defa yılın annesini belirledi. Buna göre yılın annesi, Kıbrıs Türk Halkı’nın varoluş mücadelesine büyük hizmetleri bulunmuş, TMT yemini eden ilk kadın unvanına da sahip ve 1968 yılında Kıbrıs Türk Kız İzci Örgütü’nün kurucusu Güner Necat oldu. 
Ödül, Vakfın Merit Lefkoşa Otel’de organize ettiği ‘Anneler Günü’ özel gecesinde takdim edildi. 
Gecede ilk olarak Kurucu Cumhurbaşkanı merhum Rauf Raif Denktaş’ı anlatan bir sinevizyon gösterimi gerçekleşti. 
Vakıfın çalışma ve faaliyetlerini ise konuklara Denktaş Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Hilmi Özen aktardı. 
Ardından Denktaş Vakfı kurucu Başkanı, Başbakan Yardımcısı Maliye Bakanı Serdar Denktaş kürsüye çıkarak günün anlamını belirten bir konuşma yaptı. 
Kurucu Cumhurbaşkanı merhum Rauf Raif Denktaş’ı anlatırken, duygulanan Serdar Denktaş; “Rauf Denktaş, Osmanlı’nın son askerini adadan çıkarken gören ve torununa ‘ben gidişlerini gördüm sen geleceklerini göreceksin’ diyen Şeherli Mehmet’in torunu, Türkiye Cumhuriyeti’nin ilanından sonra İngiliz döneminde adada Türk bayrağının yasak olduğu günlerde dört evladını yanına alıp, Türk bayrağının dalgalandığı tek yer olan Türkiye Konsolosluğu’nun önünden geçerken fes çıkararak bayrağı selamlatan, evinin iç avlusunda dönemin aydınlarını toplayarak zeytin ağacı üzerine Türk bayrağını asıp fısıldayarak İstiklal Marşı’nı okuyup, saygı duruşunda bulunan Hâkim Raif Efendi’nin oğludur. Rauf Denktaş altı çocuk sahibi olmasına rağmen, tüm Kıbrıslı Türkü evladı, kardeşi gibi görmüş büyük bir mücadelenin mimarıdır” diyerek böyle bir Babanın evladı olmaktan büyük onur duyduğuna vurgu yaptı. 
Evlat acısının dünyanın en büyük acılarından biri olduğunun altını çizen Denktaş Vakfı Kurucu Başkanı Serdar Denktaş, “böyle bir acıyı Allah düşmanımıza vermesin” derken tüm Annelerin Anneler Gününü kutladı. 

Ödülünü Aydın Denktaş takdim etti...
‘Yılın Annesi’ ödülünü, Kurucu Cumhurbaşkanı merhum Rauf Raif Denktaş’ın eşi Aydın Denktaş takdim etti. 
Güner Necat’ın son dakika gelişen sağlık sorunları geceye katılmasına mani olurken, ödül Necat’ın yeğeni Nilay Necat’a iletildi. 
Gecede ayrıca Denktaş Vakfına katkı yapan kurum ve kuruluşlara da Vakıf Yönetim Kurulu Üyesi Değer Denktaş tarafından plaket takdim edildi. 
Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2016, 09:12

Diyalog Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER