Kazılar başladı

1964’te Tekke Bahçesi’ne gömülen 23 şehidin kimliklendirilerek ayrı mezarlarının ve mezar taşlarının yaptırılması amaçlanıyor

Kazılar başladı
banner432
Özgül Gürkut MUTLUYAKALI
Kayıp Şahıslar Komitesi, Lefkoşa’da Tekke Bahçesi’nde kazılara başladı.
Kazılarla, Ayvasıl’dan (Türkeli) getirilerek 13 ve 14 Ocak 1964’te Tekke Bahçesi’ne gömülen 23 şehidin kimliklendirilerek ayrı mezarlarının ve mezar taşlarının yaptırılması amaçlanıyor.
Kayıplar listesinde yer alan 23 kişinin 9’unun Ayvasıl’dan, diğerlerinin de Lefkoşa ve civarı ile genel hastane morgundan taşınan şehitler olduğuna inanılıyor.
Kayıp Şahıslar Komitesi Kıbrıslı Türk Üyesi Gülden Plümer Küçük’ün TAK’a yaptığı açıklamaya göre, iki toplumlu kazı ekibi, Tekke Bahçesi’ndeki çalışmalarına başladı.
Küçük, şehitliklerin Anıtlar Yüksek Kurulu’na bağlı olduğunu ve gerekli izni bu makamdan aldıklarını belirterek, komitenin kazı programına konulan bu bölgedeki kazıların hassasiyet dikkate alınarak ağır iş makineleri yerine daha çok insan gücüyle yapılacağını söyledi.
Gülden Plümer Küçük, Ayvasıl’dan getirildiklerinde tanınmayacak halde olan ve kayıplar listesinde yer alan 23 kişinin kimliklerinin tespiti, ayrı mezar ve mezar taşı yapılması için başlatılan kazıların ne kadar süreceğinin bilinmediğini ancak en erken zamanda kazıyı tamamlamayı amaçladıklarını ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2016, 09:18

Diyalog Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner456

banner459

banner455

banner460