banner564

3 günde 10 bin Türk turist

Ayvalık’tan Midilli’ye feribotla günde 10 sefer düzenleniyor

3 günde 10 bin Türk turist
banner598

Balıkesir'in Ayvalık ilçesinden Midilli Adası'na feribotla günde 10 sefer düzenleniyor.
Geçişlerde Kurban Bayramı arifesinde başlayan tatilci yoğunluğu devam ediyor.  Bayramın ilk üç gününde 10 bin kişiden fazla tatilcinin Midilli'ye geçtiği belirtiliyor. 

İstanbul, İzmir, Bursa, Ankara, Muğla, Balıkesir, Manisa ve Kocaeli gibi büyükşehirlerden giden tatilciler, turizm acentelerinin yoğunluk nedeniyle ilave seferlerle hizmet verdiği geçişler için Ayvalık Deniz Hudut Kapısı önünde uzun kuyruklar oluşturuyor.
Kapıda vize uygulamasının da etkisiyle geçişler arttı, arife gününden bu yana geçenlerin sayısı 8 bine yaklaştı. Deniz ulaşımı firması sahibi Ali Jale, tatilci yoğunluğunun Ege Denizi'nde Midilli'nin yanı sıra kapıda vize uygulamasının geçerli olduğu diğer adalarda da görüldüğünü söyledi.
Midilli'ye geçişlerin bayramın ikinci gününden itibaren daha da yoğunlaştığını belirten Jale, şöyle devam etti:
"Ayvalık-Midilli feribot hattı, her geçen gün gelişen ve üzerine artı koyan bir hat. Günde 10 sefer yapılıyor. Hatta ek seferlerle daha fazlası da olabiliyor. Ayvalık-Midilli hattı, hemen hemen her bayram yoğun oluyor. Bu bayram ise sadece üzerine koyduğumuz, kapıda kolay vize uygulamasıyla Midilli'ye geçen tatilcilerin fazlalığıdır. Bana göre bu durum, normal bir bayram periyodunun yüzde 10-15 üzerindedir."
Jale, kapıda vizenin prosedürünün olduğunu, öncesinde ilgili makamlarla gerekli belgelerin sunulması gerektiğini anlattı.
Kotanın söz konusu olduğunu dile getiren Jale, "Yunan otoriteleri bize bir kota veriyor. Diyor ki: 'Siz, firma olarak günlük kapıda kolay vize uygulamasıyla 80 yolcu geçirebilirsiniz. Dolayısıyla 81'inci kişiyi Midilli'ye götüremiyoruz. Bu şekilde günde 250'ye yakın tatilci, kapıda kolay vize uygulamasından yararlanabiliyor" dedi.
 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Hasan Nuri
Hasan Nuri - 4 hafta Önce

Kokuşmuşluktan Kirlilikten Yönetimsizlikten girilemeyen KKTC Türkiyesi Turistler için de cazibesini yitirmiştir !
Hoş Geldin Afrikalılar !

SIRADAKİ HABER

banner608

banner473