banner564
banner556

AB’ye sitem etti

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Koronavirüs salgını sonrası Türkiye'nin cazibesi artacaktır" ifadelerini kullandı

AB’ye sitem etti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile birlikte İstanbul'da Vergi Denetim Kurulu ile Ataşehir Hizmet Binası açılış törenine katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul Finans Merkezi'nin ilk tamamlanmış eserini açtıklarını belirtirken "Koronavirüs salgını sonrası Türkiye'nin cazibesi artacaktır." ifadelerini kullandı. AB'nin Türkiye'ye seyahat uyarısını kaldırmamasını eleştiren Erdoğan, "AB'nin ekonomiden demokrasiye, şeffaflıktan altyapıya hiçbir alanda esamesi okunmayacak ülkelere kapılarını açarken Türkiye'yi dışarda bırakması rahatsızlığının işaretidir." dedi ve Türkiye'ye seyahat karantinası uygulamasını kaldıran İngiltere'ye teşekkür etti. Açılışta söz alan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ise "Pandemiden etkilenen tüm sektörler için devreye aldığımız önlemlerle Türkiye pozitif ayrışan ülke oldu" ifadelerini kullandı…

banner571

Erdoğan'ın açıklamaları şöyle:
- Bu eserin ülkemize kazandırılmasında emeği geçenleri tebrik ediyorum. Dünya ekonomisinin en önemli merkezlerinden olan İstanbul'un konumunu daha da pekiştireceğine inanıyorum. Koronavirüs salgını sonrası Türkiye'nin cazibesi artacaktır. Yatırım yapmak, kazanç sağlamak, üretmek için çaba gösteren herkesin yanında olmak temel görevimizdir.
- Yeni döneme hazırlık için vergi mekanizmalarının etkin ve hızlı işletilmesi öngörülebilirliğin temel şartıdır. Ülkemize yönelik çifte standartları, iki yüzlü tutumları hukuk devleti niteliğimizi güçlendirerek aşabiliriz.
- Sosyal Koruma Kalkanı olarak adlandırdığımız destek programlarıyla doğrudan milletimizin cebine aktardığımız kaynak tutarı 24 milyar lirayı geçti.
- Büyüme rakamları başta olmak üzere pek çok konuda fiili gerçekleşmelerin geride kalması potansiyelimizin zenginliği sayesindedir. Açıklanan her veri Türkiye'nin olumlu ayrışacağını teyit ediyor. Ülkemizin sadece toparlanma değil onun da ötesinde çok büyük bir sıçrama sürecinde olduğunu yavaş yavaş herkes kabul etmeye başladı.
- Türkiyenin salgın sürecinden sağlıktan üretime kadar her alanda böylesine güçlü bir şekilde çıkması hemen birilerini rahatsız etti. Ne yaparlarsa yapsınlar. Türkiyenin demokraside ve ekonomide hedeflerine ulaşmasına engel olamayacaklar.
- AB'nin ekonomiden demokrasiye, şeffaflıktan altyapıya hiçbir alanda esamesi okunmayacak ülkelere kapılarını açarken Türkiye'yi dışarda bırakması bu rahatsızlığın işaretidir. Biz bir kaybedersek onların kaybı 10 olacaktır. Türkiye'nin sağlık başta olmak üzere birçok alanda vereceği hizmet ile yarışacak bir başka ülke tanımıyoruz. İngiltere'nin Türkiye ile ilgili attığı adımdan dolayı Boris Johnson'a teşekkür ediyorum. Almanya da olumlu adım atacağını açıkladı.
Açılışta söz alan Bakan Albayrak ise "Pandemiden etkilenen tüm sektörler için devreye aldığımız önlemlerle Türkiye pozitif ayrışan ülke oldu" dedi.
Bakan Albayrak, "Reel kesim güven endekslerinde ciddi yükselişler sağladık. Büyümenin önemli göstergesi olan PMI endeksinde yükseliş 2018 yılı Şubat ayından bu yana olan en yüksek değere ulaştı. Borsa İstanbul dünyadaki borsalara kıyasla BİST Mayıs ayında tekrar 100 bin puanın üzerine çıktı ve yılbaşındaki seviyesini aşmış oldu." ifadelerini kullandı.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner582

banner471

banner581

banner473