banner564
banner556

El koyma söz konusu olamaz

Hem Türkiye, hem de KKTC’den döviz hesaplarına ilişkin net açıklama

El koyma söz konusu olamaz

   Türk lirasının yabancı paralar karşısında değer kaybı devam ederken, bankalarda döviz mevduatlarına el konulacağına ilişkin spekülatif haberler hem Türkiye, hem de KKTC tarafından kesin bir dille yalanlandı.

   Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ‘C’ planından söz etmesini ‘sermayeye el koyma’ şeklinde değerlendirenlere sert tepki gösterdi ve “Bunlar ihanet çetesidir” dedi.
   KKTC Başbakanı Tufan Erhürman ise dün Merkez Bankası Başkanı Rifat Günay ile birlikte düzenlediği basın toplantısında bankaların sağlam olduğunu, herhangi bir sıkıntı yaşanmadığını ve herhangi bir kısıntıya gidilmeyeceğini bildirdi.
   Başkan Günay, Merkez Bankası’nın bankacılık sektörünü yakın odakta takip edip, izlediğini, bankacılık sektöründe bir sıkıntı olmadığını ifade etti.
   Bankaların sapasağlam çalıştıklarını, hiçbir problemleri olmadığını vurgulayan Günay, bankaların hiçbir kısıtlamaya tabi olmadıklarını kaydetti. 
Yasalar ölçüsünde bankaların faaliyetlerini hiçbir kısıtlamaya tabi olmadan sürdürdüğüne işaret eden Günay, bugüne kadar kendilerine gelmiş bir sıkıntı olmadığını, ancak buna rağmen herhangi bir likide ihtiyacı olması halinde Merkez Bankası’nın her türlü desteği vermeye hazır olduğunu vurguladı. 
     Başbakan Tufan Erhürman ve Merkez Bankası Başkanı Rifat Günay basın mensuplarının sorularını da yanıtladı. 
Bakanlar Kurulu’nun alınacak önlemlerle ilgili sürece nokta koyma aşamasında olduğunu dile getiren Erhürman, daha sonra bu önlemlerin Meclis’le paylaşacağını, Meclis’le paylaşılmadan önlemlerin yürürlüğe konmayacağını anlattı.
   Erhürman, bu süreçte ilgili tüm kesimlerle de istişareler yapılacağını kaydetti.

Banka müdürleri toplantı yaptı 
Öte yandan KKTC Merkez Bankası, son ekonomik gelişmeleri değerlendirmek ve görüş alışverişinde bulunmak amacıyla tüm bankaların genel müdürleriyle bir toplantı yaptı.
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Merkez Bankası ile Kuzey Kıbrıs Bankalar Birliği’nin ortak açıklamasına göre, toplantıda mali piyasalardaki gelişmelerin bankacılık ve tüketiciler üzerindeki etkileri detaylı olarak değerlendirildi.
Açıklamaya göre, toplantıda, bankaların mali bünyelerinin son derece sağlıklı olduğu, tüm bankacılık hizmetlerini herhangi bir kısıtlama olmaksızın kesintisiz olarak yerine getirmeye devam ettiği hususu teyit edildi.
Açıklamada, “Gelinen nokta itibarı ile vatandaşlarımızın bankaların işleyişi ve ekonomiye hizmet vermeleri hususunda en ufak bir kaygı duymalarına gerek yoktur” denildi.

Döviz kredi vadelerine uzatma
Döviz kredisi kullanan vatandaşların sıkıntılarını gidermek adına, bireysel kredi kullananların bankalarına başvurmaları halinde kredi vadelerinin, bireylerin ödeme güçlerini olumsuz etkilemeyecek şekilde uzatılması konusunda tüm bankaların mutabık kaldığı kaydedildi.
Açıklamada, “Ticari kredi sahibi şirket veya tüzel kişilerin bankalarına başvurmaları halinde, gönüllülük esasına göre, bankalarımız sıkıntıların giderilmesi için atılması gereken adımları firma yetkilileri ile görüşmeye, işbirliği içerisinde yardım yapmaya hazır oldukları konusunda mutabık kalındı” denildi. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner582

banner471

banner581

banner473