Sevindirici haber

Soçi'de gerçekleşen üçlü zirveden sonra konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye'de misafir edilen 4 milyon Suriyeli mülteci evlerine dönebilmek için gün sayıyor" dedi

Sevindirici haber

 Soçi'de gerçekleşen "Suriye" konulu Türkiye-Rusya-İran Üçlü Zirvesi'nde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "8 yıldır silahların gölgesinde hayata tutunmaya çalışan Suriye halkı, bizden kalıcı siyasi çözüm yolunda sevindirici haberler bekliyor. Türkiye'de misafir edilen 4 milyon Suriyeli mülteci de evlerine dönebilmek için gün sayıyor. Aynı şekilde 4 milyona yakın Suriyeli mültecinin Türkiye'de misafir edildiğini düşündüğümüz zaman bu, Irak'takilerle beraber 4,5 milyonu buluyor. Vatan hasretiyle yanan Suriyeli mülteciler evlerine huzuru kalple dönebilmek için gün sayıyor. Bugüne kadar yaptığımız üç toplantıda da beklentileri boşa çıkarmadık. Siyasi sürecin ilerletilmesi, sükunetin sağlanması, ateşkesin tahkimi ve terörle mücadele konularında gerçekten önemli mesafeler aldık. Tüm sıkıntılara, görüş ayrılıklarına hatta aramızı açmaya yönelik kimi provokasyonlara rağmen Astana ruhunu kararlılıkla muhafaza ettik. Altını çizerek ifade etmek isterim ki Astana platformu Suriye'de akan kanın sona erdirilmesi için somut çözümler üreten en başarılı girişimdir. " dedi. 

Liderlerin açıklamalarının ardından basına kapalı devam eden toplantı 1 saat 10 dakika sürdü. Zirve sonrası Erdoğan, Putin ve Ruhani ortak basın toplantısı düzenlendi.
Zirvenin ardından Erdoğan, Putin ve Ruhani ortak basın toplantısı düzenledi.

Putin: Suriye’de barış için çalışacağız
Putin'in açıklamalarından satır başları:
Yeni toplantı Mart ya da Nisan'da olacak. Yoğun bir koordinasyon Suriye krizinin çözümü için çalışmalar yapıyoruz. Bugün krizin çözümü için önemli çalışma alanları belirledik. Suriye’de barışın sağlanması ve Suriye’nin yeniden inşa edilmesi için gerekli sürece Rusya, Türkiye ve İran sayesinde ulaşılmıştır. İdlib’te çatışmasızlık bölgesi kurulması geçici bir tedbir ve teröristlerin saldırıları cezasız kalmayacaktır. Suriye’de nihai barışın sağlanması ve istikrarın sağlanması için çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Suriye’de ateşkesin sağlanması terörle mücadeleye bir zarar vermemelidir. Önemli olan Astana formatındaki üç ülke de iş birliğini pekiştirmeye niyetlidir. Astana formatı önemli olduğunu teyit etmiştir. Suriye’de insani sorunların çözümü için çabalarımızı sürdürüceğiz. BM katılımıyla Suriye toplantılarının yapılması konusunda mutabık kaldık.
"Ana amaç Suriye’nin toprak bütünlüğünü korumak olmalıdır. Bu İdlib bölgesi için de Fırat’ın doğusu için de geçerlidir."

Ruhani: Ortak amaç terörle mücadele
Ruhani'nin açıklamalarından satır başları:
Ortak amacımız terörle mücadele. ABD, DEAŞ'lıların bir kısmını Afganistan'a aktarıyor. Orta Asya ve diğer bölgeler için çok tehlikeli olabilir. ABD, fiziki olarak da Suriye'den çekilmeli. Üç garantör, çatışmaların azalması ve Suriye'nin istikrarının sağlanması için çabalarına devam edecek. 

Erdoğan: Denizi geçmişken derede boğulmayız
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları:
Terörün sonu hezimettir. Gerek ülkemizi, gerekse İran'ı hedef alan terör örgütleri eninde sonunda kaybetmeye mahkumdur. Suriye'de barış ve istikrar ortamının tesisi için verimli ve samimi görüşmeler gerçekleştirdik. Ne İdlib'de ne de Suriye'nin başka bölgelerinde yeni insani krizlerin, yeni dramların yaşanmasını istemiyoruz. Çatışmaların bitmesi için adımları konuştuk. İdlib'de rejim ateşkese uymalı. Trump'ın aldığı Suriye'den çekilme kararı son derece önemlidir. Sürecin PYD, YPG ve DEAŞ'ın istismar edeceği bir güç boşluğuna mahal vermeden yürütülmesi şarttır. Sınırımızda terör koridoruna izin vermeyiz. Çözüm umudu hiç bu kadar filizlenmemişti. İdlib muhtırasıyla üzerimize düşeni yapmaya devam edeceğiz. Rejimin ateşkese uyması noktasındaki beklentimizi de Rus ve İranlı mevkidaşlarıma ilettim. İdlib'in gerginliği azaltma bölgesi statüsünün korunması ve bölgedeki provokatif girişimlere karşı ortak mücadele etme kararlığımızı teyid ettik. Birleşmiş Milletler ile koordinasyon halinde muteber ve dengeli bir komitenin en kısa sürede faaliyete geçmesini arzu ediyoruz.
"Suriye krizine siyasi çözüm umutları daha önce hiç bu kadar filizlenmemişti. Denizi geçmişken şimdi derede boğulamayız."
"(ABD'nin Suriye'den çekilme kararı) Ne olacağı şu anda meçhul, bilinmiyor. Bu konuyla ilgili olarak atılacak adımların takipçisiyiz."

"Bizim derdimiz, Suriye'nin toprak bütünlüğünün sağlanmasıdır ama bir an önce Münbiç terör örgütlerinden boşaltılmalı ve İdlib'de terör örgütlerine oyun sahası bırakılmamalıdır. Bu toprakların sahibi Suriye'nin halkıdır."
Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD’nin Suriye’den çekilme kararının yalnızca ABD Başkanı Donald Trump’a ait olduğunu, Trump’ın çalışma arkadaşlarının ABD Başkanı ile aynı fikirde olmadığını belirtti.

Foto: ZİRVE
 

Diyalog Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER