banner564

Söz konusu değil

Savunma ve Ticaret Bakanlıkları, Türkiye'den İsrail'e barut, patlayıcı maddeler, silah ve parçaları ihraç edildiğine dair iddiaları yalanlandı

Söz konusu değil
banner598

İsrail ile işbirliği iddiaları içeren haberlerle ilgili Milli Savunma Bakanlığı (MSB) ve Ticaret Bakanlığı'ndan peş peşe açıklama yapıldı. MSB'den yapılan açıklamada İsrail ile askeri eğitim, tatbikat ve savunma sanayi işbirliği dahil hiçbir faaliyetinin bulunmadığına dikkat çekildi. Ticaret Bakanlığı da haberlerin manipülasyon amaçlı yapılmış olup gerçeği yansıtmadığını belirtti.
Bazı internet sitelerinde "TÜİK verilerine göre Türkiye'den İsrail'e barut, patlayıcı maddeler, ateş alıcı maddeler, mühimmat, silah ve parçaları ihraç edilmeye devam ettiği ortaya çıktı" şeklinde haberlerin yer alması üzerine Milli Savunma Bakanlığı ve Ticaret Bakanlığı'ndan art arda açıklama yapıldı.
Milli Savunma Bakanlığı, İsrail ile hiçbir faaliyetlerinin bulunmadığına dikkat çekti. 
Milli Savunma Bakanlığı'nın sosyal medya hesabından yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:
"İsrail'in Gazze'de ayrım gözetmeksizin, hastaneleri, okulları, ibadethaneleri, mülteci kamplarını ve sivilleri hedef alan şiddet eylemleri devam etmektedir.
Filistin'in her zaman yanında olan Türkiye Cumhuriyeti'nin Filistinlilere zarar verecek bir faaliyet icra etmesi veya bu yönde bir faaliyetin içinde olması mümkün değildir.
Bu çerçevede Milli Savunma Bakanlığı'nın İsrail ile askeri eğitim, tatbikat ve savunma sanayi işbirliği dahil hiçbir faaliyetin bulunmamaktadır."

Ticaret Bakanlığı’ndan açıklama
Ticaret Bakanlığı da haberlerin manipülasyon amaçlı yapılmış olup gerçeği yansıtmadığını belirtti.
Ticaret Bakanlığı'nın sosyal medya hesabından yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:
"Ocak ayında,
36. fasıl, Barut ve patlayıcı maddeler, pirotekni mamülleri, kibritler, piroforik alaşımlar, ateş alıcı maddeler başlığı altında 'Jel yakıt ve çakmak gazı'
93. fasılda ise Silahlar ve mühimmat, bunların aksam parça ve aksesuarları başlığı altında 'yivsiz av tüfeği yedek parça ve aksesuarları ile balıkçılık malzemeleri (zıpkın vb)' ihraç edildiği anlaşılmıştır.
Böylece, Gümrük Tarife Cetvelinin fasıl başlıklarında yer alan ifadeler manipüle edilerek kamuoyunun yönlendirilmeye çalışıldığı anlaşılmaktadır.
Söz konusu yurtdışı kaynaklı internet sitelerinin yapmış olduğu bu haberler manipülasyon amaçlı yapılmış olup gerçeği yansıtmamaktadır.
Kamuoyunun bilgisine sunarız."

SSB, İsrail ile hiçbir işbirliği bulunmadığını açıkladı
Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB), İsrail ile savunma sanayii alanında işbirliği kapsamında hiçbir faaliyetinin bulunmadığını açıkladı.
Savunma Sanayii Başkanlığı'nın sosyal medya hesabından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:
"İsrail’in Gazze’de ayrım gözetmeksizin, hastaneleri, okulları, ibadethaneleri, mülteci kamplarını ve sivilleri hedef alan şiddet eylemleri devam etmektedir. Filistin’in her zaman yanında olan Türkiye Cumhuriyeti’nin Filistinlilere zarar verecek bir faaliyet icra etmesi veya bu yönde bir faaliyetin içinde olması mümkün değildir.
Bu çerçevede Savunma Sanayii Başkanlığı’nın, İsrail ile savunma sanayii alanında iş birliği kapsamında hiçbir faaliyeti bulunmamaktadır." 

Güncelleme Tarihi: 27 Mart 2024, 09:28
YORUM EKLE
YORUMLAR
Doğru Söz
Doğru Söz - 4 hafta Önce

Bence de söylenenler gerçeğin azaltılmışı. Tesbit edilenlerden fazla ticaret yapıldığı kesin.

SIRADAKİ HABER

banner471

banner473