banner564

Tam 130 sayfa

Eski HDP eş başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ'ın da yargılandığı 108 sanıklı Kobani davasında karar çıktı

Tam 130 sayfa
banner598

Eski HDP eş başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ'ın da yargılandığı 108 sanıklı Kobani davasında karar çıktı. Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk, silahlı terör örgütü üyeliğinden 10 yıl hapis cezası aldı. Demirtaş'a 42 yıl, Yüksekdağ'a ise 30 yıl 3 ay hapis cezası verildi.
Kobani davasında 130 sayfalık karar açıklandı. Dosyada araştırılması gereken bir durumun kalmadığını belirten mahkeme başkanı kararı açıklarken, salonda bulunan avukatlar masalara vurarak karara tepki gösterdi. Avukatlar, karar okunurken salonu terk etti.

Altan Tan ve Ayhan Bilgen'e beraat 

- Kobani davasında Ahmet Türk 10 yıl, Ali Ürküt 16 yıl 4 ay, Alp Altınörs 18 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

- Altan Tan ve Ayhan Bilgen hakkında beraat kararı verildi. 

- Bülent Parmaksız, Cihan Erdal ve Dilek Yağlı devletin birliğini ve bütünlüğünü bozma suçundan 16’şar  yıl, “suç işlemeye tahrik” suçundan 4 yıl 6’şar ay hapis cezalarına çarptırıldı. Can Memiş, devletin birliğini ve bütünlüğünü bozmak suçundan beraat etti, adli kontrol uygulaması kaldırıldı.
- Ayşe Yağcı, devletin birliğini ve bütünlüğünü bozma suçundan 9 yıl hapis cezasına çarptırıldı, tutuklulukta geçen süre nedeniyle tahliyesine karar verildi. Aynı suçtan yargılanan Bircan Yorulmaz beraat etti.
- Ayla Akat Aka, 9 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırıldı. Aka'nın, tutukluluk süresi dikkate alınarak tahliyesine karar verildi.

Yüksekdağ'a 30 yıl 3 ay 
- Figen Yüksekdağ'ın, devletin birliği ve bütünlüğünü bozma suçuna yardımdan 19 yıl hapsine, suç işlemeye tahrik suçundan 4 yıl 6 ay hapsine ve terör örgütü propagandası yapmak suçundan da 1 yıl 6 ay hapis cezası verildi. Yüksekdağ'ın 2911 sayılı toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa muhalefet suçundan 2 yıl hapsine, ayrıca iki ayrı konuşması nedeniyle de örgüt propagandası suçundan 1 yıl 6'şar ay olmak üzere toplam 3 yıl hapis cezası almasına hükmedildi. Seçim yasaklarına aykırı hareket etmek suçundan da 3 ay hapis cezası verilen Yüksekdağ'ın toplam cezası 30 yıl 3 ay oldu.

Tuğluk'a beraat, Kışanak ve Tuncel'e tahliye 
- Emine Ayna hakkında devletin birliği ve bütünlüğünü bozma suçundan beraat, örgüt üyeliğinden 10 yıl hapis cezası kararı verildi.

- Daha önce sağlık sorunları nedeniyle tahliye edilen sanık Aysel Tuğluk beraat etti.

- Gültan Kışanak 12 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Kışanak, tutuklulukta geçen süresi dikkate alınarak tahliye edildi ve yurt dışına çıkış yasağı konuldu.

- Sabahat Tuncel 12 yıl hapis cezasına çarptırıldı, tutuklulukta geçen süresi dikkate alınarak tahliyesine karar verildi ve yurt dışına çıkış yasağı getirildi.

Demirtaş'a 42 yıl
- Günay Kubilay farklı suçlardan toplam 20 yıl 4 ay hapis cezası aldı. İbrahim Binici, devletin birliğini ve bozma suçundan beraat etti.
Sanık İsmail Şengül, devletin birliğini ve bütünlüğünü bozma suçundan 16 yıl, suç işlemeye tahrik suçundan ayrıca 4 yıl 6 ay hapis cezasına  çarptırıldı.
-Mesut Bağcık 9 yıl hapis cezası aldı, yurt dışına çıkış yasağı konuldu.

- Meryem Adıbelli 9 yıl hapis cezasına çarptırıldı ve yurt dışına çıkış yasağı konularak, tahliyesine karar verildi.

Mahkeme Başkanı, Demirtaş ile ilgili kararı okurken, yorulduğunu söyleyerek duruşmaya 5 dakika ara verdi. 

Aranın ardından karar okunmaya devam edildi. Demirtaş'ın cezası 42 yıla çıktı.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner471

banner474