Antarktika güvende

Coronavirüsün vurmadığı tek kıta kaldı

Antarktika güvende

Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıktıktan sonra küresel bir soruna dönüşen yeni tip Coronavirüs (Covid-19) Antarktika dışında tüm dünyayı sardı. Başta Asya, Avrupa ve Amerika kıtasını vuran Coronavirüsün tek vurmadığı kıta olan Antarktika'da sadece 4 bin kişi yaşıyor. Onlar küresel bir kriz haline gelen Coronavirüsü uzaktan takip ediyorlar.

Yeni tip Coronavirüs (Covid-19) krizini yaklaşık 4 bin kişi dünyanın çok uzak bir köşesinden takip ederek, anlamaya çalışıyor. Soğuk havada yaşama şansı daha fazla bulan Coronavirüsün şu anda tek görülmediği yer Antarktika: Neredeyse tamamı buz ve karla kaplı. Sürekli kış koşullarının yaşandığı bu kıtada yaklaşık 4 bin insan, Çin'de ortaya çıktıktan sonra 6 kıtaya yayılan virüsün nasıl bir şey olduğunu uzaktan takip ediyor. Amerikan Washington Post gazetesinde yer alan haberde, Antarktika kıtasında araştırma için bulunan İtalyan Alberto Della Rovere, ülkesinde yaşanan felaketi dünyanın bir ucunda endişe ile takip ediyor. WhatsApp üzerinden İtalya'daki akrabaları ve arkadaşlarıyla konuşan 35 kişilik İtalyan araştırma ekibinin lideri Alberto Della Rovere, "Şu anda burada daha güvendeyiz. Arkadaşlarımız da bize bunu söylüyor ancak biz burada hem yakınlarımız hem de ülkemiz için endişeliyiz" dedi. "Şu anda Antarktika dünyanın en güvenli yeri" şeklinde konuşan Rovere, dışarıyla irtibatları olmadığı için Coronavirüs bulaşma olasılıklarının bulunmadığını belirtiyor. Rovere, corona virüs bulunmamasına rağmen Antarktika'ya sınırlı sayıda giriş ve çıkış yapanların düzenli doktor kontrolünden geçtiğini de ifade ediyor.
Antarktika'da birçok ülkenin araştırma ekipleri bulunuyor. ABD'nin araştırma ekibinden yer alan Amundsen-Scott da gönderdiği bir fotoğrafın altına, "Bizim için endişelenmeyin" notunu düştü.
Antarktika'da bulunanlar şu anda Coronavirüs olmadan yaşamlarını sürdürüyor ancak bu onlar için tehlike yok anlamına gelmiyor.
Eğer virüs oraya ulaşırsa karantina merkezleri kurulamadığı ve yeterli tıbbi malzeme olmadığı için yaşamlarını orada güç şartlarda yürütenler daha büyük risk altında olacak. Şu anda Antarktika kıtasında 28 ülkenin araştırma istasyonları bulunuyor. En büyük istasyon ise ABD'ye ait bulunuyor. Antarktika'nın Ross Ice Shelf bölgesinde bulunan McMurdo İstasyonu'nda bin kişi yaşıyor. Buraya gelenler bir ya da iki dönem kalıyor ve araştırmalara katkıda bulunuyor.
Antarktika'da nüfusun en yoğun olduğu dönem ise Ekim ile Şubat arası. Çünkü bu dönem Antarktika için yaz anlamına geliyor. Yaz aylarında turistik amaçlı gelen insanları sayısı da artıyor.
 

Diyalog Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER