Koronavirüse rastlanmamıştır

GKK, birlikler ve nizamiyelerde alınan önlemleri ve son durumu açıkladı

Koronavirüse rastlanmamıştır

Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’nda (GKK) görev yapan Tabip Asteğmen İzzet Şevketoğlu, Radyo Güven’de katıldığı programda, koronavirüsle ilgili Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığında alınan önlemleri anlattı.
Şevketoğlu, bu hastalığın en önemli belirtilerinin birinin ateş olduğunu ve bu yüzden tüm nizamiyelere ateş ölçerlerin temin edildiğini, içeri giren tüm personelin ateşinin ölçüldüğünü kaydetti.
Tabip Asteğmen Şevketoğlu, nizamiye personeline bir metre kuralının nasıl uygulayacağının öğretildiğini, yaklaşık bir kol mesafesinde ateşin ölçüleceği ve bu kişilere hangi durumlarda nasıl davranılması gerektiğinin eğitiminin de verildiğini ifade etti.
Koronavirüsün çıktığı günden itibaren ofislerde minimum sayıda personel çalıştırdıklarını belirten Şevketoğlu, belli aralıklarla ofisleri havalandırıldıklarını, çalışan personelin de ara ara dışarıda temiz hava almasının sağlandığını ve bu sırada ofise dezenfektan işlemlerinin gerçekleştirildiğini söyledi.
Tabip Asteğmen Şevketoğlu, birliklerde olan askerler için de koronavirüsle ilgili bir eğitim sürecinin başladığını, kendi öz bakımlarını nasıl yapacaklarına ve solunum hijyenine dair eğitim verildiğini kaydederek, “Birliklerde televizyonların bulunduğu ofislerde, koronavirüsle ilgili bilgilendirici kanallar gösterimde, askerlerimizin nasıl korunacağına ve nasıl önlem alacağına dair bilgiler bulunmakta” ifadesini kullandı.
Tabip Asteğmen Şevketoğlu, lider personel tarafından günlük bakımların kontrol edildiği de belirtti.
Kantinlere girişlerde askeri personel sınırlaması getirildiğini de kaydeden Şevketoğlu, çalışma saatlerinin de iki saat açık bir saat kapalı olacak şekilde düzenlendiğini ve kapalı olan sürede dezenfektan işlemlerinin yapıldığını söyledi.

Girişlerde ateş ölçer var
Tabip Asteğmen Şevketoğlu, her kantinde muhakkak bir ateş ölçer bulunduğunu ve girişte ateş ölçüldüğünü, bunun yanında kapı girişlerinde dezenfektanlar yer aldığına işaret ederek, kantinlerde askerlerin özellikle herkesin temas ettiği sepetleri veya yerleri sürekli dezenkfekte ettiğini de dile getirdi.
Şevketoğlu, yapılması gereken en önemli şeyin elleri su ve sabunla yıkamak olduğunu ve bunu yapan kişilerin yeterli arınmayı sağlayacağını ifade etti, su ve sabunun bulunmadığı ortamlarda el dezenfektanlarının da yeterli olacağını söyledi.
Tabip Asteğmen Şevketoğlu,  hapşırma ve öksürme sırasında tek kullanımlı mendillerin kullanılmasının ancak buna ulaşılamıyorsa kolun iç yüzünün kullanılmasının virüsün yayılmasını önleyeceğini kaydetti.

“Taramalar periyodik olarak devam ediyor”
Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığınca Koronavirüs (KoVid-19) enfeksiyonuna karşı askeri tabipler tarafından tüm personele sağlık taraması yapıldığı bildirildi.
Yapılan açıklamada, “Periyodik olarak tarama yapılmaya devam etmektedir. Yapılan taramalar sonucunda Koronavirüse rastlanmamıştır” ifadelerine yer verildi.

Askerlik ve seferberlik düzenlemesi
Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı (GKK), askere alma ve seferberlik faaliyetleri hakkında duyuruda bulundu.
Yapılan açıklamada, KKTC Bakanlar Kurulu’nun koronavirüs salgınına karşı almış olduğu kararlara bağlı olarak GKK tarafından önümüzdeki dönem içinde yapılması planlanan asker alma ve seferberlik faaliyetlerinde düzenleme yapıldığı belirtildi.
Bu kapsamda;
- 6 Nisan’da bildirilen 43. Dönem 1. Devre yedek subay yoklamasının 4 Mayıs’a

- 13 Nisan’da asker alım işlemleri gerçekleştirilecek olan 2020 Nisan Celbi’nin Eğitim Merkez Komutanlığı’na sevkinin 4 Mayıs’a
- 6 Mayıs-25 Haziran tarihleri arasındaki planlı seferberlik deneme tatbikatlarının 1 Eylül-16 Aralık tarihleri arasnda icra edilecek şekilde ertelendiği bildirildi.
Açıklamada, önümüzdeki dönemde yaşanacak gelişmelere bağlı olarak yukarıda belirtilen faaliyetlere yönelik ertelenen tarihlerde değişiklik yapılabileceği de kaydedildi.

Diyalog Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER