banner493

Sıkı denetim

Güney Kıbrıs’ta asker ve polis sokak devriyesinde görevlendirildi

Sıkı denetim
banner432

 Rum yönetimi Covit-19’un yayılma hızını kontrol altında tutabilmek için başlatılan sokağa çıkma yasağını tam olarak uygulamak için sert önlemler aldı. Rum basınına göre; Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis’in talimatıyla Rum Milli Muhafız Ordusu askerlerinin yanı sıra polis çevik kuvveti sokak devriyelerini daha da artırdı.
   Alithia’nın “Polis ve Ordu Sokakta… Anastasiadis’ten İhtar: Kötüye Kullanma veya İtaatsizlik Halinde Yeni Tedbir, Sonraki Adım; İstisnasız Sokağa Çıkma Yasağı Olacak” başlığıyla manşete çektiği habere göre, Rum polisi ve RMMO, dün saat 18.00’de yürürlüğe giren ve 14 Nisan’a kadar sürecek kısmî sokağa çıkma yasağını uygulamak için sokağa indi.
   Rum Polis Genel Müdürlüğü ve Savunma Bakanlığı polis ve askerin devriye gezeceğini, RMMO mensuplarının, insanların toplanabileceği alanları koruyacağını açıkladı. Polis Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, denetimlerin istisnasız her yerde hatta marketler, eczaneler, mahallelerde de yapılacağını, yasağa uymayanlara cezai işlem (6 aya kadar hapis) dışında 150 Euro’luk para cezası kesileceğini hatırlattı.
   Kısmî sokağa çıkma yasağını önceki akşamki halka seslenişi ile ilan eden Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis dün akşam da sosyal medya hesabından şu ihtarda  bulundu: “Yeni önlemlere itaatsizlik veya (sokağa çıkma izinlerinin) kötüye kullanılması halinde bir sonraki adım istisnasız, tam bir sokağa çıkma yasağı olacak.”
   Politis edindiği bilgilere dayanarak, Rum polisinin, artık kapandığı ve kullanılmadığı için eskisi kadar personel bulundurmasına gerek kalmayan havaalanları, limanlar ve KKTC-Güney Kıbrıs arasındaki kara kapılarında görevlendirdiği memurlarını buralardan çekerek, kısmî sokağa çıkma yasağının uygulanmasında kullanacağını haber verdi.
   Gazeteye göre yeni yasağın uygulanması için polise, anti-terör eğitimi verilerek havaalanlarında görevlendirilen RMMO personeli de kullanılacak ve gerekmesi halinde askerî polis mensupları da devreye sokulabilecek.

Siyasi partiler gecikmiş ve eksik buldu
   Gazete Rum siyasi partilerinin, kısmî sokağa çıkma yasağını destekleyen ve halka, yeni yasağa uyma çağrısı yapmakla birlikte zamanlamasını eleştiren ve eksiklikleri olduğunu vurgulayan açıklamalar yaptıklarını yazdı.
   Habere göre bazı siyasi partiler bunun, çok önceden alınması gereken bir tedbir olduğu görüşünü ortaya koyarken bazıları, covit-19’un neden olduğu ekonomik krizin giderilmesine yönelik maddeler içermemesini eleştirdi.

BM Barış Gücü ve İngiliz egemen askerî üsleri
   Yine Fileleftheros Kıbrıs’ta görev yapan BM Barış Gücü’nün ve İngiliz egemen askerî üslerinin de Rum yönetiminin açıkladığı önlemlerle uyumlu, kendi covit-19 önlemlerini aldıklarını haber verdi. 
   Habere göre BM Genel Sekreter Sözcüsü Stefan Dujarric, Kıbrıs’taki BM Barış Gücü’nün, personelini salgından koruma tedbirlerini artırdığını, Kuzey’de yaşayan Rum ve Maronitlere insanî yardımlarını sürdürmek için çaba harcadığını, güce her yeni katılan kişinin göreve başlamadan önce 14 gün karantinada tutulduğunu açıkladı.
   İngiliz egemen askerî üsleri de Rum yönetimi tarafından açıklanan önlemleri kendi bölgesinde uygulayacağını açıkladı. 

banner512
YORUM EKLE
banner502
SIRADAKİ HABER

banner464

banner459

banner465

banner460