banner564

‘İnsani felaket yaşanıyor’

Filistin yönetimi, İsrail'in Gazze Şeridi'ni 100 günde yaşanmaz bir yere dönüştürdüğünü belirtti

‘İnsani felaket yaşanıyor’
banner598

Filistin yönetimi, İsrail'in Gazze Şeridi'ni 100 günde yaşanmaz bir yere dönüştürdüğünü ve işlediği katliamlarla burada tarihin en büyük insani felaketinin yaşanmasına neden olduğunu belirtti. Filistin Dışişleri Bakanlığından İsrail'in Gazze'ye düzenlediği saldırıların 100. gününde yazılı açıklama yapıldı. Gazze Şeridi'ndeki halka karşı işlenen soykırımın üzerinden acı, elem, kahır, zulüm ve gözyaşıyla dolu bin yıla denk bir 100 gün geçtiği vurgulanan açıklamada, "Tarihin en büyük insani felaketinin üzerinden 100 gün geçti ve bazı ülkeler hala İsrail'in işlediği katliamların, 'nefsi müdafaa' argümanını tamamen aşındırdığına ikna olmadı. Bu ülkelerin artık savaşın sürmesine neden olan pozisyonlarından vazgeçmeleri gerekiyor." denildi. İsrail ordusunun, 100 günde Gazze'yi yaşanılamaz bir yere dönüştürdüğüne dikkat çekilen açıklamada, "(İsrail ordusu) Yaklaşık 100 bin kişinin öldüğü, yaralandığı ve kaybolduğu korkunç katliamlar işledi, yaklaşık 2 milyon kişiyi güvenli barınaklar olmadan ve asgari yaşam standartlarından yoksun bir şekilde göçe zorladı." ifadeleri kullanıldı.
İsrail’in planı hazır
Öte yandan İsrail Genelkurmay Başkanı Herzi Halevi, abluka altındaki Gazze Şeridi'ne yönelik saldırıların devamı için gerekli planları onayladıklarını açıkladı. İsrail Genelkurmay Başkanı Herzi Halevi, düzenlediği basın toplantısında, İsrail’in Gazze Şeridi'ndeki saldırıları ve Hizbullah ile çatışmalarına ilişkin açıklamada bulundu.
İsrail ordusunun plana göre ilerlediğini ve "Gazze Şeridi'nin kuzeyinde Hamas’ın askeri yapısının dağıtılması planını tamamladıklarını" öne süren Halevi, Gazze Şeridi’nin orta kesimi ve güneyine yoğunlaştıklarını ifade etti.
Halevi, Hamas'a yönelik "baskıyı artırmayı" sürdüreceklerini söyleyerek, "Bugün Güney Komutanlığının çatışmalara devam etmesi ve Hamas üzerindeki askeri baskıyı artırması planlarını onayladık." dedi.
Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları'nın 7 Ekim saldırısına ilişkin soruşturma yürüteceklerini ancak tarihinin belirlenmediğini belirten Halevi, Gazze’nin kuzeyinde yerinden edilenlere ilişkin soru üzerine bu kişilere yönelik "tehlike oluşturmadığını bildiklerinin geri dönüşlerini düşünebilecekleri" cevabını verdi.

"Lübnan’ın güneyi savaş bölgesi"
İsrail ordusu ile Hizbullah arasında Lübnan sınırında yaşanan karşılıklı saldırılara da değinen Halevi, "Lübnan'ın güney bölgesi bir savaş alanı ve Hizbullah orada faaliyet gösterdiği sürece böyle kalacak. Hizbullah, tüm Lübnan'ı bir savaş alanına çevirebilir, bunun ağır bedeli olacaktır." yorumunda bulundu.
Halevi, "Lübnan hava sahasında özgürce faaliyet gösteriyoruz ve tespit ettiğimiz her türlü tehdidi vuruyoruz." ifadesini kullandı.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner471

banner473