banner493

Rusya'da aşı 40 bin kişiye uygulanacak

Gelecek hafta başlıyor

Rusya'da aşı 40 bin kişiye uygulanacak
banner432

Rusya’nın Coronavirüse (Covid-19) karşı geliştirdiği "Sputnik V" adlı aşısının önümüzdeki haftadan itibaren 40 bin kişiye uygulanacağı açıklandı. Rusya Doğrudan Yatırım Fonu Başkanı Kirill Dmitriev Rus basınına yaptığı açıklamada; Rusya'nın Coronavirüse karşı geliştirdiği “Sputnik V” adlı aşının önümüzdeki hafta 40 bin kişiye uygulanacağını duyurdu.
Aşı uygulanan kişiler üzerinde gözlem yapacaklarını belirten Dmitriev şu ifadeleri kullandı:
“Önümüzdeki hafta 40 bin kişiye aşının uygulanmasından sonra gözlemlere başlanacak. Aşının uygulanmasından sonraki klinik çalışmalar uluslararası standartlara uygun olarak gerçekleşecek.

banner499
Aşının uygulanması sonrası aşının etkileri, pozitif etkileri ve yan etkileri gözlemlenecek. Bu çalışmaların tümü kontrollü bir şekilde gerçekleşecek.”

Aşının uygulamasında kısıtlama yok
Gamaleya Epidemiyoloji ve Mikrobiyoloji Araştırma Enstitüsü Müdür Yardımcısı Denis Logunov ise internet üzerinden aşı ile ilgili son bilgileri aktararak şöyle konuştu:
“Şu ana kadar aşı 18 ile 60 yaş arasındaki gönüllülere uygulandı. Bu aşamada aşının hiçbir yan etkisi gözlemlenmedi. Aşı öncelikle virüs görülmeyen kişiler için geliştirildi fakat virüse yakalanan kişilere de uygulanabilir.
Hastalarda yapılan testlerde antikorların kaybolduğunu ve kişide bağışıklığın güçlendiğini gözlemledik. Aşının büyük oranda olumlu etkisinin görüldüğünden aşı uygulanacak kişilerde herhangi bir kısıtlama görmüyoruz.” 

Diyalog Gazetesi

YORUM EKLE
banner502
SIRADAKİ HABER

banner456

banner459

banner455

banner460