Trump’a darbe

ABD’deki kritik seçimleri Demokratlar kazandı

Trump’a darbe
banner432

 ABD’li Demokratlar eyalet seçimlerinde Cumhuriyetçi Parti karşısında önemli başarılar elde etti. Demokrat aday Andy Beshear, uzun süre başabaş götürdüğü Kentucky valilik yarışını kazanırken Demokratlar Virginia eyalet kongresinin iki kanadında da 20 yılı aşkın bir süreden sonra ilk kez üstünlük sağladı.

Amerika’nın Sesi’nde yer alan habere göre, Demokratların elde ettiği seçim başarısı Başkan Donald Trump'a büyük darbe olarak yorumlanıyor.
Kentucky'de Beshear, Cumhuriyetçi Vali Matt Bevin karşısında yüzde 0,4 farkla seçimi önde bitirdi.
Kentucky, 2016 başkanlık seçimlerinde ezici çoğunlukla Başkan Trump'a oy vermişti. Trump, Demokrat rakibi Hillary Clinton karşısında yüzde 30 farkla eyaletteki yarışı önde bitirmişti. Böylece Kentucky'de son 40 yılda ilk kez bir Cumhuriyetçi Başkan bu kadar büyük farkla başkanlık yarışını kazanmıştı.
Başkan Trump Cumhuriyetçi Bevin'in Kentucky'deki mağlubiyetinin dünya tarihinin en büyük kayıplarından biri olabileceğini söylemiş ve rakibi Beshear'in bir eyaleti yönetmek için çok aşırıcı ve tehlikeli olduğunu kaydetmişti.
Ancak anketler Cumhuriyetçi Vali Bevin'in sendikalar ve öğretmenlerle girdiği mücadele sonucunda destek oranı en düşük valilerinden biri haline geldiğini ortaya koyuyordu.
Ancak Kentucky'de Cumhuriyetçiler, valilik yarışını kaybetmelerine rağmen bazı önemli görevlere seçilmeyi başardılar.
Seçim öncesinde Kentucky eyaletinin Cumhuriyetçi adayına Başkan Trump ve müttefikleri doğrudan destek vermişti.
Virginia'nın Demokrat Valisi Ralph Northam ise koltuğunu korudu.
Virginia'daki yarışta Cumhuriyetçi adaylar farklı bir yol izleyerek Başkan'la aralarına mesafe koymaya çalıştı. Başkan'ın politikalarına desteklerini önemsiz göstermeye çalışan bu adaylar Başkan'ı da seçim kampanyalarından uzak durmaya yönlendirdi.
Buna rağmen Demokratlar, Virginia'da eyalet meclisinin her iki kanadında da 26 yıldan bu yana ilk kez çoğunluğu ele geçirdi.
Donald Trump'ın Başkan seçilmesinden bu yana Virginialı demokratlar üçüncü kez büyük zafer elde etmiş oldu.
Başkan Trump 2016 başkanlık seçimlerinde Virginia'yı kaybetmişti. Twitter'dan Cumhuriyetçi Parti destekçilerini gösteri düzenlemeye teşvik eden Trump, Virginia'dan ise uzak durdu.
 

Diyalog Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER