banner564

Yaptırımı gündeme taşıdı

BM tarafından 'çocuklara zarar veren ülkeler' listesine alınan İsrail gözdağı verdi

Yaptırımı gündeme taşıdı
banner598

İsrail’in Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Gilad Erdan, BM’nin İsrail ordusunu "çatışma bölgelerinde çocuklara zarar veren" ülkelerin olduğu kara listeye aldığını belirtti. Erdan, kararın şok edici ve yanlış olduğunu ifade etti. İsrail Dışişleri Bakanı Yisrael Katz ise BM çalışanlarına yaptırım çağrısında bulundu.
BM Daimi Temsilcisi Gilad Erdan, X sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in İsrail ordusunu çocuklara zarar veren ülke ve kuruluşların kara listesine koyma kararına ilişkin resmi bildirim aldığını açıkladı.
Söz konusu kararın “şok edici ve yanlış” olduğunu savunan Erdan, BM Genel Sekreterinin “İsrail’e karşı nefretle hareket ettiğini” iddia ederek, “kara listeye alınan tek kişinin BM Genel Sekreteri olduğunu” ileri sürdü.
İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu da İsrail’in kara listeye alınmasına ilişkin karar hakkında X sosyal medya platformundan paylaşımda bulundu.
Netanyahu, “BM, Hamas'ın saçma iddialarını benimseyerek bugün kendisini tarihin kara listesine koydu.” ifadelerini kullandı.
İsrail ordusunun “dünyanın en ahlaklı ordusu olduğunu" iddia eden Netanyahu, BM Genel Sekreteri Guterres’in vereceği hiçbir kararın bunu değiştiremeyeceğini savundu.


İsrail’den yaptırım çağrısı
İsrail Dışişleri Bakanı Yisrael Katz da X platformundan yaptığı açıklamada, kararı “utanç verici ve kötülük” olarak niteleyerek, “BM Genel Sekreterinin tarihte Yahudi karşıtı olarak anılacağını” savundu.
Katz, söz konusu kararın “İsrail'in BM ile ilişkileri açısından sonuçları olacağını” ifade etti.
İsrail medyasında yer alan haberlere göre, İsrailli aşırı sağcı Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir de kara listeye alınma kararının “benzeri görülmemiş bir utanç” olduğunu öne sürerek, İsrail’in “BM çalışanlarına yönelik yaptırımları da içeren sert bir tepki vermesi gerektiğini” savundu.

Neler yaşanmıştı?
Israel National News'in haberinde, BM Genel Sekreteri Guterres’in, İsrail'in Washington'daki askeri ataşesi Tümgeneral Hedi Silberman'ı konu hakkında bilgilendirdiği kaydedilmişti.
Guterres’in, Silberman'a, Rusya ile terör örgütleri DEAŞ, El Kaide ve Boko Haram'ın yanı sıra İsrail'i de "çatışma bölgelerindeki çocuklara zarar veren ülke ve örgütlerin" yer aldığı kara listeye dahil etmeye karar verdiği belirtilmişti.
Habere göre, BM Genel Sekreteri Guterres'i bu adımdan vazgeçmeye ikna etmeye yönelik tüm çabaları başarısızlıkla sonuçlandığı bildirilen İsrail, gelecek hafta yayınlanacak kara listede yer alacak.
Listede İsrail devletinin adının açıkça geçmeyeceği ancak durumun sorumlusunun "İsrail ordusu" olarak tanımlanacağı tahmin ediliyor. 

Güncelleme Tarihi: 08 Haziran 2024, 10:08
YORUM EKLE
YORUMLAR
Doğru Söz
Doğru Söz - 2 hafta Önce

ABD ve israil eyaleti ve baş köpekleri İngiltere savas suçlusudur. AB de destekten. Netanyanu yeni Hitlerdir. Er veya geç hepsi hesap verecek. Hepsinin bir olma sebebi kapitalizimdir. Bunların Allah'ı kapitaldir. Paradır. Paraya taparlar. Allah'a değil.

Doğru Söz
Doğru Söz - 2 hafta Önce

Pis, şerefsiz, alçak, faşist yahudilerin küstahlığına bakın. Bu küstahlıkları hangi vicdan kaldırır!

Doğru Söz
Doğru Söz - 2 hafta Önce

Yahudiler insan değil. Onlara insan muamelesi yapan da insan değil. Onlara saygı gösterenler şerefsiz mahlûklardır.

Doğru Söz
Doğru Söz - 2 hafta Önce

Orospu çocuğu ABD, Israil, AB , İngiltere, bu çocuğun ve onbinlerce çocuğun acısından orgazım oluyor musunuz, pisikopat alçaklar?

Doğru Söz
Doğru Söz - 2 hafta Önce

Albert Ainstain " Ben yahudiyim ama siyonist felsefesine mensup bir insan değilim" dedi. Peki kapitalist bunak Biden ne demiş " Babam siyonist olmak için yahudi olmaya gerek yoktur " dedi. Adam ABD başkanı ama kendini çocuk sanan, halâ daha buba sözü ötesine geçememiş bir zavallı. Utan ABD. UTAN DÜNYA

Doğru Söz
Doğru Söz - 2 hafta Önce

Eeeey şerefsiz israil yani kapital (para) köpeği ABD, ingiltere, AB, bu ve benzeri onbinlerce acı çeken çocuğ izlerken vicdansız olduğunuzu da anlamayacak kadar mı paraya ve güce tapıyorsunuz?

SIRADAKİ HABER

banner608

banner473