banner564
banner556

Çok değerli ürünler var

KKTC’nin ihracatını artırmak için Sanayi Odası ile Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği birlikte çalışacak

Çok değerli ürünler var

Kıbrıs Türk Sanayi Odası (KTSO) ile Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİB) arasında ihracat konusunda iş birliği protokolü imzalanacağı bildirildi.
Açıklamaya göre, KTSO Başkanı Ali Kamacıoğlu birliği ziyaret etti. Kamacıoğlu görüşmede, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin (KKTC) ihracatını artırmak istediklerini belirtti.
İhracatın milli ekonomiye etkisine işaret eden Kamacıoğlu, "Hellimimizi bilmeyen yoktur. Biz 50 milyon dolarlık hellim ihracatı yaparken, Rum kesimi 300 milyon avroluk ihracat yapıyor. Aynı potansiyel bizde de var. Çok değerli ihraç ürünlerimiz var ama ihraç etme konusunda eksikliğimiz var. Yeni pazarlara açılmak için yapmamız gerekenler var. Batı Akdeniz İhracatçılar Birliğinin desteğine ihtiyacımız var." ifadelerini kullandı.
Kamacıoğlu, görüştükleri İngiliz iş insanlarının KKTC ürünlerini almaya sıcak baktığını anlattı.

Çavuşoğlu: Desteğe hazırız
BAİB Başkanı Ümit Mirza Çavuşoğlu da KKTC ürünlerini ihraç etme konusunda her türlü desteği vereceklerini vurguladı.
Batı Akdenizli ihracatçılarla heyet olarak KKTC'ye gidip KTSO üyeleriyle çalışmalar yapabileceklerini aktaran Çavuşoğlu, şunları kaydetti:
"Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi (URGE) Projeleri düzenleyerek, sektörlerimizin ihracatını geliştirmek için yurt dışına açılıyoruz. Bu yönde çalışmalar gerçekleştirmeniz için personelinizin eğitimi konusunda da destek veririz. Yeter ki KKTC'nin ihracatı gelişsin, ekonomisi gelişsin."
Görüşmelerin ardından protokol imzalanmasına karar verildi. İlerleyen aylarda ihracat alanında iş birliğini içeren protokol imzalanması bekleniyor.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner582

banner471

banner581

banner473