banner556

Özersay yalnız mı kalacak?

HP sine-i millete dönme kararı aldı ama Baybars ile Rogers’in durumu netleşmedi

Özersay yalnız mı kalacak?

Halkın Partisi (HP) Genel Başkanı, Milletvekili Kudret Özersay, demokrasiye aykırı ve halk iradesini görmezden gelen uygulamalara karşı sessiz kalmamak için sine-i millet kararı aldıklarını açıkladı. 
Ancak HP milletvekili Ayşegül Baybars ile Jale Refik Rogers'in tavrı henüz netleşmedi. 
Özersay, sine-i millet kararı aldıklarını duyurdu ve Halkın Partisi milletvekillerinin bir hafta içerisinde istifa edeceklerini açıkladı. Özersay, ana muhalefet ve Meclis dışı siyasi partiler, sendika, sivil toplum örgütleri ve meslek kuruluşlarıyla bir araya geleceklerini söyledi. 
Özersay şunları ifade etti: 
“Son dönemde arka arkaya kurulan UBP-DP-YDP hükümetleriyle halk iradesi ve devletin bağımsızlığı her iki açıdan da yıpratılmış, halkın gözünde devlete ve devletin bağımsızlığına olan inanç erozyona uğratılmıştır. Yıllar önce nasıl ki ÖRP kurdurularak demokrasimize kara bir leke sürülmüştür, son yıllarda da vekiller ayartılıp istifa ettirilerek halk iradesi hilafına dışarıdan destekli yamalı bohça hükümetler ile ülkede istikrarsızlık kalıcı hale getirilmiş ve devlet kurumları ciddi şekilde yıpratılmıştır.
Kıbrıs Türk halkının varoluş mücadelesine bugüne kadar sahip çıkarak hep destek vermiş olan Türkiye Cumhuriyeti ile ilişkilerimizin doğru ve sağlıklı bir zeminden çıktığı ve bu gidişatın tam da halk iradesine ve bağımsızlığa saygı çerçevesinde Kıbrıs’ta yıllardır verilen mücadeleye ve nihayetinde kurulan KKTC’ye zarar verecek bir boyuta gelmekte olduğu düşüncesindeyiz. Uluslararası alanda zaman zaman bazı kesimlerin haksız şekilde Kıbrıs Türkü’ne yapmaya çalıştığı onur kırıcı yakıştırmaları ve tezleri güçlendirecek davranışlara kesinlikle fırsat vermemeliyiz. Türkiye ile KKTC’nin ortak menfaatleri açısından bu ilişkinin acilen gözden geçirilmesini ve karşılıklı saygıya dayalı bir ilişkinin, tam da Kıbrıs sorununda resmi tez olarak iki ayrı egemenlik söylemine geçilen bir dönemde doğru zeminde yeniden tesis edilmesi kaçınılmazdır.”

Bakanlar üç haftada istifa ettirildi
“Anayasa’nın ayaklar altına alındığı, Anayasa hilafına ara seçimlerin ve şimdi de belediye seçimlerinin yapılmadığı; kurultay ile seçilmiş parti başkanlarının kenara çektirilip oturtulduğu ve diğer vekillerin Başbakan yapılmak istendiği; Bakanlar Kurulu listesinin bile Cumhurbaşkanı onayı yerine başka yerlerden onaylatılmaya çalışıldığı; atanan bakanların üç haftada istifa ettirildiği; istemeye istemeye Bakan atamasının yapıldığı; beş günlük ömrü olan hükümetler kurulduğu; kendi isminin yer aldığı Bakanlar Kurulu listesine önce tamam diyen partilerin daha sonra güven oylamasına dahi gitmediği; Henüz güven oyu dahi almamış olan ve meşruiyeti tartışmalı bir hükümetin iki günlük Bakanlarının önce istifa ettiği ve iki saat sonra istifasını geri çektiği asla normal kabul edilmemesi ve kanıksanmaması gereken talihsiz ve kabul edilemez gelişmelerdir.
Halk iradesinin zayıflatılması ve iradeye müdahale anlamına gelecek şekilde seçilmiş parti başkanı dururken demokratik teamüllere aykırı bir görevlendirme yapılarak meşruiyeti tartışmalı bir hükümet yaratılmıştır. Bu, ülke demokrasisi ve halk iradesine saygı anlamında bardağı taşıran son damla olmuştur. Demokratik teamüllere aykırı olarak kurulan ve meşruiyet sorunu bulunan bu hükümetle Cumhuriyet Meclisi çatısı altında “Hükümetçilik-muhalefetçilik” oyununa dönüşecek bir ilişkiye girmek, bu yapılanları normalleştirmek, kanıksamak anlamına gelecektir.  “

Milletvekilleri istifa edecek
Sessiz kalmamak, demokrasiye ve devlete sahip için bu kararı aldıklarını dile getiren Özersay, şunları belirtti:
“Halkın Partisi, ülkemizde son yıllarda giderek daha da yoğun şekilde yaşanan demokrasiye aykırı, halk iradesini görmezden gelen uygulamalara karşı sessiz kalmamak, demokrasiye ve devlete sahip çıkmak, halk iradesine ve bağımsızlığa aykırı uygulamalara karşı bir tepki vermek, Kıbrıs Türk halkına yaşatılan demokrasi bunalımlarının normalleştirilmesini kabul etmemek için itibariyle sine-i millet kararı almıştır. Buna uygun olarak Halkın Partisi milletvekilleri bir hafta içerisinde milletvekilliklerinden istifa edecekler ve bir yandan ana muhalefet partisi, Meclis dışı siyasi partiler, sendika, sivil toplum örgütleri ve meslek kuruluşlarıyla, diğer yandan da bölgelerde toplumun farklı kesimleriyle istişarelerde bulunacaklardır.  Bu yaşananlara gözümüzü kapatmayı, parmağımızın arkasına saklanmayı kabul etmiyoruz. Ülkemizde demokrasiye, iradeye, bağımsızlığımıza ve devletimize gerçekten sahip çıkmak istiyorsak, ülkenin geleceğini düşünen tüm kesimlerinin asgari müştereklerde birlikte hareket etmesi için uğraş vermeliyiz. Biz bunun için çalışmaya varız.” 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Turkish power
Turkish power - 2 ay Önce

Hah hah ha hocam bitirdiniz karizmayi

Mağusalı
Mağusalı - 2 ay Önce

Kandırmasınlar sizi. Mücadele mecliste verilir.

SIRADAKİ HABER

banner464

banner465