banner493

TÜK alıma başladı

Zahire fiyatlarında düzenlemeye gidildi, sert buğday 2,50TL/kg, yumuşak buğday ve tritikale 2,25 TL/kg oldu

TÜK alıma başladı
banner432

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı, zahire alım fiyatlarının yeniden düzenlendiğini duyurdu. Toprak Ürünleri Kurumu (TÜK) ise, yemlik ve tohumluk zahire alımlarını yeni fiyatlarla almaya başladığı kaydedildi.
Konuyla ilgili yapılan duyuruda, Bakanlar Kurulu’nun 18 Mayıs’ta belirlediği zahire alım fiyatlarının, dünya borsa fiyatları ve kur artışları dikkate alınarak, yeniden düzenlendiğini vurguladı.
Duyuruya göre, sert buğdayın kilosu 2,50 TL, yumuşak buğday ve tritikalenin kilosu 2,25 TL’ye yükseltildi. Yemlik arpada 2,00 TL olan fiyatın üzerine 15 kuruş/kg, tohumluk arpada ise 2,2 TL olan fiyatın üzerine 5 kuruş /kg prim desteği ödenmesi kararlaştırıldı. Böylece üreticiye toplamda yemlik arpa 2,15 TL /kg, tohumluk arpa ise 2,25 TL/kg’dan ödenecek.
Öte yandan Toprak Ürünleri Kurumu (TÜK), buğday alımına başladı.
TÜK’ten yapılan yazılı açıklamada, 2021 ürünü yumuşak buğday, tohumluk materyali yumuşak buğday, sert buğday ve tritikale alımlarına başlandığı bildirildi.
TÜK’ün, yemlik arpa ve tohumluk materyali arpa alımlarına başladığı alım merkezleri şöyle:
“Akdoğan, Güzelyurt, Haspolat, Geçitkale, İskele, Kumyalı silo, Mağusa No:4.
Yumuşak buğday, tohumluk materyali yumuşak buğday, sert buğday ve tritikale alımı yapacak şubeler:
Haspolat, Mağusa No:4, Akdoğan Tohum Hazırlama Şubesi, Kumyalı silo.
Tohumluk materyali arpa alımı yapan şubeler:
 Akdoğan Tohum Hazırlama Şubesi, Güzelyurt, Haspolat, İskele, Kumyalı Silo, Mağusa No:4.”
Tohumluk evsafında arpa ürünü olan üreticilerin hasat ettikleri ürünlerinin kontrolünün ise 5 şubede yapıldıktan sonra Akdoğan Tohum Hazırlama Şubesi’ne yönlendirildiği belirtilen açıklamada, Tohumluk Merkezine yönlendirilecek üreticilere kilo başına ödenecek nakliye primi şöyle:
“İskele bölgesi : 0,04 Krş/Kg, Haspolat bölgesi: 0,04 Krş/Kg, Güzelyurt bölgesi: 0,06 Krş/Kg, Kumyalı bölgesi: 0,06 Krş/Kg.” 

banner512
YORUM EKLE
banner502
SIRADAKİ HABER

banner471

banner459

banner474

banner460